Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
06.02.2012 08:25

İDSB: 'Suriye'de Katliam Acilen Durdurulmalı!'

İDSB: 'Suriye'de Katliam Acilen Durdurulmalı!'
50 ülkeden 200 sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Necmi Sadıkoğlu yayımladığı basın bildirisinde Suriye'de boyutları gittikçe genişleyen ve her gün gittikçe artan katliamların acilen durdurulması gerektiğini söyledi.

50 ülkeden 200 sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Necmi Sadıkoğlu yayımladığı basın bildirisinde Suriye'de boyutları gittikçe genişleyen ve her gün gittikçe artan katliamların acilen durdurulması gerektiğini söyledi.

"Dün itibariyle gayri meşru Esed rejiminin aylardır masum ve sivil halkı hedef alan saldırıları tam bir katliam halini almıştır. Humus'ta bebekler, çocuklar, kadınlar ve masum yüzlerce Suriyeli kardeşimiz vahşice katledilmiştir. Milyonlarca Suriye halkının haklı taleplerinin aksine bölgesel ve küresel bazı odaklar Esed rejimini halen desteklemeye devam etmektedir. Böylece halen insanlığa karşı suç işlemeye devam eden rejim şimdiye kadar binlerce masumu katletmiş, on binlercesini tutuklamış ve bunları korkunç işkencelere maruz bırakmıştır." diyen Sadıkoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Komşumuz ve kardeşimiz Suriye'de sözde direniş ekseni vs gibi asılsız iddialarla meşru gösterilmeye çalışılan Esed rejimi masum bir halkı katletmekle yetinmemekte İslam'ın en bariz sembollerini, alimleri ve kutsal mekanlarımız olan camileri de hedef almaktadır. Şebbiha denilen mezhepçi temelde kullanılan rejime bağlı paramiliter güçler camileri hedef almakta, basmakta, rast gele tutuklamalar gerçekleştirmekte, sokaklardaki insanları ayırt etmeksizin öldürmekte ve sivil yerleşim yerlerini Esed güçleriyle birlikte bombalamaktadır."

Tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden, gayet bariz bir şekilde binlerce video ile tescillenen katliamları ve insanlığa karşı suçları işleyen Esed rejiminin acilen durdurulması gerektiğini ifade eden İDSB Genel Sekreteri Sadıkoğlu: "Hepimiz yürekleri kan ağlayarak gözümüzün önünde işlenen katliamları seyrediyoruz. Elinde hiçbir şeyi olmayan mazlum ve mağdur bir halk tanklarla, uçaklarla, ağır silahlarla hatta çeşitli ülkeler ve örgütlerin militanlarının açıkça katliamlara destek vermesiyle öldürülüyor." dedi.

Suriye halkının onurlu devrimini başlattığı günden bu yana barışçıl karakterinden ödün vermediğini söyleyen Sadıkoğlu: "Buna karşın gayri meşru Esed rejimi yalanlarla, uyduruk gerekçelerle ve karaproganda ile katliamlarını sürdürmüştür. Vicdan sahibi sayıları on binlerle ifade eden üst düzey komutan, subay ve asker ile çeşitli yetkililer rejimden ayrıldıklarını ilan etmişlerdir. Suriye Milli Meclisi adlı bir oluşum ile askeri bir yapı teşkil edilmiş Suriye'deki devriminin yaklaşık olarak tüm renklerini bir arada tutan muhalif yapı ortaya çıkmıştır. Milyonlarca Suriye gerçekleştirdikleri gösterilerde bu iki oluşumun kendilerini temsil ettiğini çeşitli Cuma gösterilerini bu şekilde isimlendirerek net bir şekilde ortaya koymuştur. Buna göre Suriye halkı gayri meşru Esed rejimini hiçbir şekilde kabul etmemekte, onu destekleyen bölgesel ve küresel güç odaklarını kınamakta, dış müdahaleye karşı çıkmakta ve rejimin iç savaş çıkartma yönündeki sinsi projelerinden haberdar olduklarını deklare etmektedirler. Suriye halkı acilen hava yasağı uygulanması ve bir tampon bölge oluşturulması gerekliliğini defalarca vurgulamış; insanlığa karşı suç işlemeye devam eden rejimi durdurmak için bu yolun önemine dikkat çekmiştir." şeklinde konuştu.

Basın bildirisinin sonunda İDSB Genel Sekreteri Sadıkoğlu şunları söyledi:

"Bugün artık kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek vardır. Gayri meşru Esed rejimi Suriye halkına karşı etnik temizlik yapmaktadır. Gelinen noktada Birlemiş Milletler, Arap Birliği veya çeşitli uluslararası mekanizmaların somut bir adım atmadığı veya atamadığı anlaşılmıştır. Çağrımız Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ivedi olarak bizlerden beklenen tarihi, insani, vicdani ve onurlu tavrı yerine getirmek için harekete geçmesidir. Türkiye akan kanın durması için hazır olduğunu deklare eden diğer Müslüman ülkeler ile ittifak içerisinde acil olarak tüm meşru yollar kullanılarak Suriye halkına destek vermelidir. Gerek Türkiye için gerek bölge ve gerekse insanlık için açık bir tehdit halini alan, katliamlar ve insanlık karşıtı suçlar işleyerek kardeş Suriye halkına rağmen ayakta kalmaya çalışan bu rejim durdurulmalıdır. Hamalar yaşanmasın diyen bizler gözümüzün önünde ikinci ve üçüncü Hamalar yaşanırken daha fazla sessiz kalmamalı mazlumun yanında ve zalimin karşısında tüm gücümüzle durmalıyız."Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler