Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
25.03.2012 11:50

Mazlum-Der: 'Said-i Nursi'nin Mezar Yeri Açıklansın!'

Mazlum-Der: 'Said-i Nursi'nin Mezar Yeri Açıklansın!'
Mazlumder ve bir gurup STK temsilcisi Said Nursi'nin vefatından sonra ilk toprağa verildiği yer olan Şanlıurfa Balıklıgöl'deki Dergah Camii'nin bahçesinde toplanarak Said Nursi'nin mezarının yerinin açıklanması talebinde bulundular.

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Sarıyaşar, Genel Koordinatör Nurcan AKTAY, MAZLUMDER Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, kendilerine destek veren bazı STK temsilcileri ile birlikte Said Nursi''nin vefatından sonra ilk toprağa verildiği yer olan Şanlıurfa Balıklıgöl''deki Dergah Camii''nin bahçesinde toplanarak Said Nursi''nin mezarının yerinin açıklanması talebinde bulundular.,

MAZLUMDER'DEN ÇAĞRI: SAİD NURSİ'NİN MEZARININ YERİ AÇIKLANSIN

Cüneyt Sarıyaşar yaptığı açıklamada, MAZLUMDER olarak Şeyh Said, İskilipli Atıf Hoca, Seyyid Rıza ve Said Nursi için kampanya başlattıklarını, bu kapsamda Said Nursi için Şanlıurfa'da bulunduklarını söyledi.

Basın açıklamasında konuşan MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Sarıyaşar, Said Nursi'nin yaşamının son bölümünde Şanlıurfa'ya geldiğini ve burada vefat ettiğini hatırlatarak şunları söyledi: "1960 darbesinden hemen sonra, 12 Temmuz 1960'ta gece yarısına doğru, yüzlerce askerin etrafını çevirdiği Said Nursi'nin defnedilmiş bulunduğu bu mekandan balyoz sesleri yükselmeye başlar. İhtilal komitesi Said Nursi'nin mezarını taşıma kararı almıştır. Uzun çabalardan sonra, önce mermer kırılır, sonra toprak kazılır ve Said Nursi'nin naaşı kabirden çıkarılır. Tabutla bir uçağa konularak götürülür. Bundan sonra ne olduğu konusu belli değildir. Dirisine tahammül edemeyen zalim bir zihniyet, ölüsüne bile tahammül edememiş ve onun şahsında sevenleri ve dindaşları aşağılanmış ve sindirilmeye çalışılmıştır".

Şiddete başvurmadığı halde görüşlerinden dolayı mağdur ve mazlum durumuna düşen Said Nursi'ye yaşatılanların düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüğü haklarının ihlali olduğunu ifade eden Sarıyaşar, "Bu yapılan insanlığa aykırı olup, vicdanları kanatan bir uygulama ve aynı zamanda uluslararası hukuka göre de suçtur. Cenevre Sözleşmesi'nin 15, 16 ve 17. maddeleri, savaşta bile düşman cesetlerini kaybetmeyi suç olarak kabul etmiştir. Sulhta, bir şahsın cesedini sırf muhalif olduğu için kaybetmek, bir insanlık suçudur. Bu zulmü işleyenler için, Said Nursi'nin kendi beyanıyla 'zalimler için yaşasın cehennem' diyoruz" dedi.

Cüneyt Sarıyaşar konuyla ilgili gizli belgelerin kamuoyuna açıklanmasını istediklerini ifade ederek şunları söyledi: "Yerel mevzuata, uluslararası sözleşmelere göre açıkça suç teşkil eden bu ayıptan Türkiye Devleti kurtulmalı, mezarının yeri tespit edilmeli ve devlet Said Nursi'nin manevi şahsından, yakınlarından ve halktan özür dilemelidir. Halkın nezdinde hiç yaralanmayan, ancak devlet nezdinde kırılmaya çalışılan itibarı teslim edilmelidir. Hayatını vakfettiği sevdası olan çok dilli eğitimi de öngören 'Medresetüzzehra' projesinin ilk adımı olarak Van 100. Yıl Üniversitesi'nin isminin 'Said Nursi Medresetüzzehra Üniversitesi' olarak değiştirilmesini teklif ediyoruz. Said Nursi'nin halkın nezdinde itibarı devletçe tanınmalı ve mezarının yeri açıklanmalıdır".

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Arınç.' Kürtlerin yetiştirdiği değerli insanlar var'
Kürtlerin yetiştirdiği çok değerli insanlar var...
MAZLUMDER'den İsrail'i Protesto Eylemi
Mazlum-Der üyeleri, Mavi Marmara baskınının 2. yılı dolayısıyla İsrail'in Ankara Büyükelçiliği konutunun yanında eylem yaptı.
Artuklu Üniversitesi Said-i Nursi Enstitüsü Kuruyor
Mardin Artuklu Üniversitesi'nden bir ilk daha! 'Cumhuriyet rejimine muhalif olduğu' iddiasıyla yıllarca sürgün hayatı yaşayan, mezarı 27 Mayıs hükümeti tarafından yıktırılarak bilinmeyen bir yere nakledilen Said Nursi adına enstitü kurmak için proje hazırlandı. Üniversite senatosunda imzaya açılan dosya, yakında YÖK'e gönderilecek.
28 Şubat'ın Yargı Kararları Yok Sayılsın
Mazlumder, 28 Şubat sürecinde alınan yargı kararlarının iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.Genel Başkan Ahmet Faruk Ünsal,söz konusu dönemde alınan kararların yok hükmünde sayılmasını istedi
STK'lardan 'Mayınsız Türkiye' Çağrısı
Taksim Meydanı'nda toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, "Mayınsız bir Türkiye ve dünya" amacıyla eylem yaptılar
Doktorlar Bakmadı, Başörtülü Hasta Öldü!
Çapa Tıp Fakültesi’nde başörtülü olduğu gerekçesiyle bir hastaya bakmayıp ölümüne sebep oldukları iddiasıyla, görevli doktorlar hakkında soruşturma açıldı.