Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
05.01.2014 17:30

Medeniyet Gençliği: 'Vesayetin Çözümü Yeni Anayasadır!'

Medeniyet Gençliği: 'Vesayetin Çözümü Yeni Anayasadır!'
Medeniyet Gençliği Hareketi, vesayet peşindeki kuruluşların iktidarı zorda bırakma çabalarının halkta karşılık bulmayacağını belirterek vesayetin çöümü için yeni anayasanın şart olduğunu açıkladı

Medeniyet Gençliği Hareketi, "yolsuzluk" adı altında bazı otonomik yapılar tarafından "istihbarat" çalışmaları yapılarak siyasi iktidarı zorda bırakma, devirme ve darbeyi andıran siyasi davaların halkta karşılık bulmayacağını, vesayet sorununun yeni bir anayasa ile çözülmesi gerektiğini açıkladı.

Hareketin genel merkezinden 17-25 Aralık operasyonları ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Millet iradesinin ve seçilmiş hükümetin "yolsuzluk" adı altında yürütülen soruşturmalarla iradesinin ipotek altına alınmaya çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada uluslararası bazı odakların ve içerideki uzantılarının millet iradesine dönük tehditlerinin Türkiye'yi zor durumda bırakmaya dönük hedefleri olduğu ifade edildi.

Açıklamada Türkiye'nin büyük bir tarihi mirası bünyesinde taşıdığı ve dünya tarihinin başkenti olduğu belirtilerek varlığının ve bekasının önemli olduğu ifade edildi. Açıklamada hareketin Türkiye'ye bakışının bir ulus milliyetçilik bağlamından öte ilk insandan başlayan Hak-Batıl mücadelesi ve medeniyet değerleri bakımından bambaşka bir tasavvuru öne çıkardığı kaydedildi.

"VESAYET KURUMLARI YENİ ANAYASA İLE ÇÖZÜLMELİ"

Medeniyet Gençliği Hareketi'nin toplumun geçmişini, bugününü ve geleceğini tehlikeye atacak yasal gayri yasal her türlü otonomik, örgütsel ve yapısal yaklaşımların karşısında olduğu ifade dilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hukukun; adaleti, insani, İslami ve evrensel normları esas alarak yeniden yapılandırılmasını ve vesayet kurumlarının bir hukuk anarşisine sebep olmadan Yeni bir Anayasa çerçevesinde reforme edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yolsuzluk, adam kayırma, milletin Beytü-l Mal'ine yani kamuya ait olana göz dikenler varsa, bunlar adil mahkemelerce kesin olarak tespit edilmesi ve yargılanarak cezasının verilmesinin mutlaka gerçekleşmesinin, toplumun devlete/hükümete olan güveni açısından gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Devleti ve toplumu kaosa sürükleyecek; "yolsuzluk" adı altında bazı otonomik yapılar tarafından "istihbarat" çalışmaları yapılarak bir siyasi iktidarı zorda bırakma, devirme ve darbeyi andıran siyasi davaların ve soruşturmaların adaleti tesis etme amacının çok ötesinde amaçları olduğunun farkındayız.

Devletin vatandaşına ve bireye yaklaşım tarzının temel ölçüsünün adalet ve merhamet olmasının vazgeçilmez savunucusuyuz."

"SİYASET ŞEFFAFLAŞSIN, İLİŞKİLER İNSANİ İSLAMİ VE HUKUKİ ESASLARA GÖRE YÜRÜTÜLSÜN"

Medeniyet Gençliği Hareketi, devleti temsil eden siyasal iktidara da tavsiyelerde bulunarak kendisini yenilemesini, şeffaflaşmasını ve ilişkilerini insani ve İslami kurallara uygun yürütmesini, insanın, milletin, devletin ve ümmetin maslahatını düşünebilme kabiliyetini sahip kişilerle yol arkadaşlığı yapmasını istedi.

Makam ve devlet imkanlarının milletin emaneti olduğu ifade edilen açıklama şu şekilde devam etti:

"Emanete ihanet etme arzusu içinde olanlara millet gereken cevabı verecektir. Şüphesiz milletten gizlenen ya da açığa çıkanında Mahkeme-i Kübra'da Allah'a vereceği hesabı çetin olacaktır.

Bu topraklar ve bu topraklarda kurulu bulunan devlet, milletin devletidir. Milletin içinde varolan her türlü inanç, mezhep, etnik grup ayrımı gözetmeksizin eşit şartlarda devletin herhangi bir noktasında görev alabilme ve imkanlarından istifade edebilme hakkına sahiptir ve ayrım yapılamaz. Herhangi bir insanı, inançlarından ve görüşlerinden dolayı devlet dışlayamaz. Ancak insanların kendi inanış, yaşayış ya da düşüncelerini toplumun aleyhine olacak şekilde devleti ele geçirmek maksadıyla yapılanmasına ve paralel yapılar oluşturmasına da müsaade edilemez.

Bütün bu ilkeler çerçevesinde; güncel olarak bazı adli soruşturmalar ile başlayan, bazı medya organları tarafından dezenformasyona yapılarak bir psikolojik harbe dönüşen ve seçilmiş iktidarı gayrı meşru yollarla devirmeye yönelen, milletin iradesine ipotek koymaya matuf iç ve dış tehditlere asla boyun eğilmemesi gerektiğini, bu soruşturmalar çerçevesinde toplumun gündemine gelen ya da gelmeyen "yolsuzluk" söylentilerinin toplumun devletine olan güvenini yeniden tesis edecek ve tartışmalara son verecek şekilde cezalandırılmasının seçilmiş iktidar'ın bir görevi olduğunu da bir kez daha hatırlatıyoruz."

Açıklamanın sonunda 17 – 25 Aralık operasyonunun arkasında olan uluslararası güçlerin ve devletlerinde açığa çıkarılması ve bu bilgilerin toplumla paylaşılması istendi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Erdoğan: 'Yeni 28 Şubatlara İzin Vermeyiz!'
Demokrasilerde sandık dışı her müdahalenin gayri meşru olduğunu belirten Başbakan '12 Eylül'de, 28 Şubat'ta ne sıkıntılar yaşandığını çok iyi biliyorum. Türkiye'de bundan sonra bu tür hukuksuzlukların yaşanmasına asla rıza göstermeyiz' dedi. 'Herkes bizi sevmek zorunda değil' ifadelerini kullanan Erdoğan, ayrım yapmaksızın 76 milyonun hükümeti olduklarını söyledi.
Hastanelerde Yeni Dönem Başlıyor
2 kasımdan itibaren devlet hastaneleri özel hastaneler gibi olacak...
Türkiye'nin Yeni Düşmanı
Economist dergisi, Türkiye'nin Suriye konusunda takındığı şiddetli Esad karşıtı tutumu, yaşadığı sorunları derinleştirdiğini yazdı...
Amerikan Gazetesinin Yeni Haritası Şaşırttı
Dünyada kurulacak yeni devletler haritasında dikkat çekici detay...
Google kendine yeni bir kalkan aldı
Google son olarak zararlı yazılım tarama servisi VirusTotal’ı satın aldığını duyurdu.
Menisküs'de Yeni Tedavi
İngiliz bilimadamları, kök hücre yöntemiyle dizdeki kıkırdak dokunun (menisküs) yenilenmesini sağlayan bir tekniğin insan üstünde ilk denemelerine başlıyor...