Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
14.02.2012 13:00

MÜSİAD 'Mesleki Eğitim İçin El Ele' Verdi

MÜSİAD 'Mesleki Eğitim İçin El Ele' Verdi
MÜSİAD ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü "Mesleki Eğitim için El Ele" projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında İstanbul'da bulunan 14 Meslek Lisesi ile MÜSİAD üyesi 14 işletme ortak çalışma yürütüp nitelikli iş gücü yetiştirecek.

MÜSİAD ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü "Mesleki Eğitim için El Ele" projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında İstanbul'da bulunan 14 Meslek Lisesi ile MÜSİAD üyesi 14 işletme ortak çalışma yürütüp nitelikli iş gücü yetiştirecek.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Türk sanayisinin en büyük sorunlarından olan mesleki eğitim sorununun çözülmesi için çok önemli bir adım attı. "Mesleki Eğitim için El Ele" Projesi'nin startı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile MÜSİAD arasında imzalanan bir işbirliği protokolü start aldı.

MÜSİAD Genel Merkez Binası'nda gerçekleşen imza töreninde protokole MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız imza attı.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan
İmza töreninde konuşan MÜSİAD Başkanı Vardan, "Türkiye'de işletmelerin ve sanayicilerin en büyük sorunlarından olan mesleki yeterliliğe sahip teknik eleman eksikliğinin çözülmesi için örnek bir çalışmayı başlatmanın memnuniyeti içindeyiz" dedi.

Farklı amaçlarla mesleki eğitimin önüne geçmiş yıllarda büyük engellerin konulduğunu hatırlatan Vardan, artık bu engellerin kalkmaya başladığını görmenin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Bu bağlamda bugün burada başlatılan projeyle birlikte engelsiz bir mesleki eğitime destek olunacağını ve bunun sadece bir başlangıç mahiyetinde pilot bir proje olduğunu ifade eden Vardan, ilk etapta 14 okul ve işletmede uygulanan projenin zamanla genişleyebileceği müjdesini verdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında 500 milyar dolarlık ihracat ve dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefinin olduğunu hatırlatan Vardan, "Bu hedeflere ulaşmak için yeterli altyapımız olmalı. Bunun başında da insana yapılan yatırımlar geliyor. Eğer biz gençlerimizi geleceğin sektörlerine yönelik ihtiyaçları karşılayacak şekilde yetiştiremezsek, hedeflerimize ulaşmak, hayalden öteye gitmeyebilir. Bu nedenle işte bugün burada startını verdiğimiz proje, bu altyapının bir nüvesini oluşturmaya yönelik bir çalışmadır. Bu projenin de başlangıcı aslında geçen sene yaptığımız ve geniş katılımla gerçekleşen "Mesleki Eğitim Çalıştayı"nın sonuçlarına dayanmaktadır. Çalıştayda alınan her bir karardan üstümüze düşenleri bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Muammer Yıldız
Vardan'ın ardından konuşmasını yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ise konuşmasında, mesleki eğitimin önemine vurgu yaptı. Mesleki eğitimin temel bir yaklaşım olduğunu ifade eden Yıldız, mesleki eğitim alanında birçok çalışmayı yürüttüklerini ve bugün başlangıcını yaptıkları çalışmayı çok önemsediklerini söyledi.

MÜSİAD üyeleri ile gerçekleştirecekleri ‘Mesleki Eğitim İçin El Ele' projesinin İstanbul için pilot bir çalışma olduğunu söyleyen Yıldız, "Başta eğitimcilerimiz olmak üzere bu projede yer alan bütün herkesten azami ölçüde gayret bekliyoruz. Bu projeyi sadece staj projesi olarak görmemek gerekir. Mesleki anlamda temel eğitimlerin verileceği ve işletmelerin birer laboratuar olacağı bir projeye start veriyoruz" dedi.

Bugüne kadar MÜSİAD ile sayısız çalışma imza attıklarını da ifade eden Yıldız, "İstanbul bir ülke kadar büyük. Sektörler, Üniversite ve STK'lar olmazsa bu şehri eğitim anlamında yönetilmez olur. İyi ki varsınız" diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız tarafından ‘Mesleki Eğitim İçin El Ele' projesinin imza töreni gerçekleşti.

Proje ile neler yapılacak?
‘Mesleki Eğitim İçin El Ele' projesi kapsamında, MÜSİAD üyesi iş yerlerine işletme gezileri, okullarda ilgili bölüm ve laboratuarlara ürünlerin teknik çizim ve tablolarını içeren panolar, güncel teknolojik üretim bilgilerinin ders içeriklerine ve uygulamalarına yansıtılması, işe alım konusunda öncelik, öğretmenlerin ve öğrencilerin teknolojik gelişmelerden haberdar olmaları için mail, web sayfası, seminerler ile bilgilendirmesi, atıl durumda kalan makine ve teçhizatının okula hibe edilmesi, üretiminin bir kısmını eğitim amaçlı okul atölyesinde yapılması ve mesleki yarışmalarda dereceye giren öğrencileri ödüllendirilmesi gibi uygulamalar hayata geçirilecek.Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler