Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
22.03.2012 17:09

Rio+20 İçin 181 Başvuru Yapıldı

Rio+20 İçin 181 Başvuru Yapıldı
(BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'na yönelik çalışmaları kapsamında, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) desteğiyle seçilecek en iyi uygulamalar için başvuru süreci tamamlandı.

Kalkınma Bakanlığı'nın 20-22 Haziran'da Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde gerçekleşecek Rio+20 Birleşmiş Milletler

(BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'na yönelik çalışmaları kapsamında, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) desteğiyle seçilecek en iyi uygulamalar için başvuru süreci tamamlandı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, 28'i Sivil Toplum Kuruluşu, 69'u özel sektör şirketi, 71'i kamu kurumu ve 13'ü eğitim kurumu kategorisinde olmak üzere toplam 181 başvuru yapıldı. Seçilen en iyi uygulamalar 20-22 Haziran 2012'de yapılacak Rio+20 Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'na Türkiye'nin sunacağı Ulusal Rapor'da yer alacak.

Başvuru yapan şirketler arasında özel sektör şirketlerine ek olarak bakanlıklar, il tarım müdürlükleri, il özel idareleri, belediye ve kaymakamlıklar, kalkınma ajansları, çevre STK'ları, vakıflar, sosyal ve kırsal kalkınmayı destekleyen STK'lar, iş dünyasını temsil eden STK'lar, üniversiteler ve meslek liseleri de yer alıyor. 'En İyi 20 Uygulama' Nisan 2012'de açıklanacak.

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Sayın Yılmaz Tuna konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirdiğimiz Rio+20 Dünya Zirvesine ulusal hazırlıkları kapsamında ülkemizin sürdürülebilir kalkınma konusunda yaşadığı deneyimin örnek uygulamalarla ortaya konması ve bunların uluslararası platformlara taşınmasını önemsiyorum. Bu amaçla yürüttüğümüz çalışmayla kamu kurumları, özel sektör, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler tarafından ülkemizde yürütülen proje ve programlardan Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi alanlarındaki en iyi uygulamalarını belirlemiş olacağız. Bu konuda yaptığımız çağrıya değişik kesimlerden yoğun ilgi ile çok sayıda başvurunun olmasını sürdürülebilir kalkınma alanında ülkemizde ciddi bir kapasitenin olduğunun bir göstergesi olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Galya Frayman Molinas ise, şunları kaydetti:

"Rio+20 Konferansı'na yönelik çalışmalara gösterilen ilgiden çok memnunuz. Yakın zamanda ekonomik anlamda bir zorunluluk haline gelmesi öngörülen sürdürülebilirliğin önemi dünya çapında giderek artıyor. Bu doğrultuda SKD olarak Türk iş dünyasının sürdürülebilirliği kavraması ve bunu rekabet avantajına çevirmesi için çalışıyoruz. Türkiye'de firmaların bu konuya giderek daha fazla ilgi göstermesi de olumlu gelişmelerin önünü açıyor. Ülkemizde

"sürdürülebilirlik" temelli bir kültürün başarılı örnekleri oluşmaya başladı. Aldığımız başvurular arasında çok değerli çalışmalar yer aldığına inanıyoruz. Bunlardan 20 tanesi değerleme kurullarının çalışmaları sonucu seçilerek, Rio+20 Konferansı'nda uluslararası platforma taşınıyor olacak. Bu çalışmanın Türkiye'deki tüm paydaşlar için iyi örnek olacağını ve bu doğrultuda 'Yeşil Ekonomi' kavramını destekleyen çalışmaların giderek artacağını düşünüyoruz. Seçilecek örnek uygulamalarla Türkiye'nin bu alandaki başarısını Rio+20'de kanıtlayacağımıza yürekten inanıyorum."

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Alex Telles Geliyor!
Galatasaray'ın Brezilya’nın Gremio takımından transfer ettiği Alex Telles Pazartesi günü saat 21:35'de menejeriyle birlikte İstanbul'da olacak
Diyarbakır'a Jet Takviyesi Yapıldı
TBMM'de tezkerenin kabuledilmesinin ardından Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’ne takviye amaçlı 40 savaş uçağı gönderildi...
40 Bin Öğretmenin Ataması Yapıldı-Tıkla Öğren-
Öğretmen adaylarının heyecanla beklediği gün geldi. MEB bugün 40 öğretmenin atamasını gerçekleştiridi.
Alex Müslüman Olacak mı?
İslam’a ilgi duyduğunu daha önce de açıklayan Brezilyalı yıldız, twitter’a bir süredir okuduğu Kuran’ı bitirdiğini yazdı.
Filenin Sultanları Güney Kore'yi 3-2'yle Geçti
Filenin Sultanları, Londra Olimpiyat Oyunları'ndaki 4.maçında Güney Kore'yi 3-2 mağlup etti.
Türkiye IMF'ye 5 Milyar Dolar Yardım Edecek!
Türkiye, küresel ekonomik krizi önlemek için IMF yönetiminde oluşturulacak havuza 5 milyar dolar yatıracak.