Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
11.03.2012 10:24

Sakarya Başörtüsü Platformu: 'Sorunlu Ortama İtilmeyelim'

Sakarya Başörtüsü Platformu: 'Sorunlu Ortama İtilmeyelim'
Sakarya Adalet Girişim Başörtüsü Platformu, yaptığı 340. hafta basın açıklamasında, getirilmek istenen yeni eğitim sistemine ve yeni Anayasaya`da halkın görüşlerinin de alınması gerektiği ifade edildi.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu adına basın açıklamasını okuyan Bahaeddin Kuruoğlu, uygulanmak istenen yeni eğitim sistemin halkın inanç ve değerlerine aykırı olmaması gerektiğini söyledi.

Sorunlu Ortama İtilmeyelim
Kuruoğlu sözlerine şöyle devam etti, "Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması yönünde Türkiye Büyük Millet Meclisinde 5+3 şeklindeki 8 yıllık zorunlu ve kesintisiz eğitimi sonlandırmaya ve yerine kademeli ve zorunlu olan 4+4+4 şeklindeki 12 yıllık eğitime geçmek için yasal düzenleme çalışmaları sürüyor. Getirilmek istenen 12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemi bizim için ne anlam ifade ediyor? 28 Şubat sürecinin özellikle manevi cephede açtığı tahribatı önleyecek nitelikte midir? Mevcut sorunları çözmek için yeterli midir? Bu sorular cevabını bulmalıdır. 28 Şubat Darbesi'nin bir uygulaması olan kesintisiz zorunlu eğitim uygulamasına son veriliyor; ancak zorunluluk süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılarak kademeli sistem getiriliyor. 28 Şubat Darbesi'nin bir uygulamasından kurtuluyoruz derken, daha sorunlu ortama itilmeyelim."

Sivas Olayları
Sivas davasında asıl faillerin yakalanmadığına ve zanlı gösterilen insanların cezalandırılmak istendiğine dikkat çeken Kuruoğlu, "Sivas olayları davası hakkında kamuoyunda bilgisi olmayan insanımız yok gibidir. 2 Temmuz 1993 yılında Sivas ilinin merkezinde bulunan Madımak otelinde Konferans adı altında Rabbimize ve Peygamberimize açıkça küfürler edilmiş, Müslüman insanlara karşı ağza alınmayacak sözler sarf edilmiştir.
Bu derece açık bir tahrike karşı dahi duyarlı ve Müslüman halk tepki gösterme adına sadece otelin çevresini kuşatmış, en ufak bir taşkınlık belirtisi göstermemiştir. Derin güçlerce bu durum kabullenilememiş, karışıklık çıkarılması adına sergilenen davranışlarda daha da ileri gidilmiştir. Çıkarılan bir yangın sonrasında otelde bulunan birçok kişi yanarak ölmüş, suçu da etrafta toplanan birkaç insana yıkmaya çalışılmışladır. Dava tam 19 yıldan beri sürmekte, hiçbir kanıt ve delil olmadan içerde yatan insanlarsa zulüm görmeye ve potansiyel suçlu ilan edilmeye devam edilmektedir.


Bu konuyu gündeme getirmekteki maksadımız şudur; son günler de malum çevre tarafından Sivas olayları davası sulandırılmakta, masumluğunun aksi yönünde hiçbir kanıt olmayan insanlar ömür boyu hapse mahkûm edilmeye çalışılmaktadır. Davanın zaman aşımından düşeceği, zanlı olarak addedilen insanların bir gün bile hapis yatmadan tahliye olacakları dile getirilmektedir. Gerçekleri saptırma adına sergilenen bu tutumu şiddetle kınıyor, gerçekleri görme adına bu kadar kör olmamalarını tavsiye ediyoruz." dedi.

Anayasa'da Herkesin Hakkı Gözetilsin
Kuruoğlu okuduğu açıklamada ayrıca Anayasa değişikliğine de değinerek "Anayasa çalışmalarının en hararetli günlerindeyiz. Bu duruma ülke Müslümanlarının duyarsız kalmaması gerektiği kanaatindeyiz. Birileri yıllardır ellerine geçirdikleri imtiyazları kullanarak ülke insanının ensesinde boza pişirmiş, menfaatleri doğrultusunda kanunlar hazırlayıp keyfini çıkarmışlardır. Çok sıkıntıya düşünce de oturup yemişler ve yenisini yine keyiflerine göre yapmışlar. Artık bu duruma son verme adına, Anayasa çalışmalarıyla haklarımızın gasp edilmesine göz yummayalım, uyanık olalım ve artık bu işlerin alıp kaçma usulüyle değil de, herkesin hak ve hukukunun gözetileceği, katılımcı bir usulle yapılması gerektiğini savunalım" diye konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Özgürlük Platformu Başörtüsü Eylemlerini Sürdürüyor
Özgürlük Platformu Sakarya, Kocaeli ve Akyazı'da eyelmlerine devam etti. Eylemlerde Gaziantep Şahinbey Türktepe Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Sedanur Ağsu’nun, başörtüsü sebebiyle derslere alınmamasına tepki gösterildi.
Aydın Doğan Emin Çölaşan Yeniden Kapıştı
28 Şubat'taki rölüyla ilgili Darbeleri araştırma komisynuna ifade veren Aydın Doğan'ın sözleri Emin Çölaşan'ı kızdırdı. Çölaşan eski patronuna köşesinden cevap verdi.
Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye Red
4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim düzenlemesine daha önce şekil bakımından yaptığı itiraz reddedilen CHP'nin içerik yönünden yaptığı iptal başvurusu da Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.
Kapatılan Köy Okullarına '4+4+4' Müjdesi
İlköğretimdeki öğrenci sayısını arttırması beklenen '4+4+4' eğitim sistemi, yetersiz öğrenci mevcudu nedeniyle kapatılan köy okulların açılmasını gündeme getirdi
Sakarya Karapürçek'te Tarım Aracı Kaza Yaptı: 7 Yaralı
Sakarya'nın Karapürçek ilçesinde lastiği çıkan tarım aracının devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.
28 Şubat, Yeni Türk-İsrail Ekseni'nin Ürünü!
Amerikalıların ünlü stratejiti Daniel Pipes, 28 Şubat'ın sebepleri arasında gösterilen Sincan Kudüs gecesi'ne olağanüstü tepki gösterilmesinin ardındaki nedenleri Türkiye'nin yeni İsrail eksenine dahil edilmek istenmesiyle açıklıyor.