Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siyaset Haberleri
30.08.2015 14:51

Ak Parti Kürtleri Nasıl Geri Kazanır?

Ak Parti Kürtleri Nasıl Geri Kazanır?
Kasım 2002 seçimlerinden 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Ak Parti’ye oy veren Kürtlerin 7 Haziran seçimlerinde tepki olarak Ak Parti’ye oy vermedikleri, 1 Kasım seçiminde de Ak Parti’nin atacağı adımlara, söyleyeceği sözlere ve göstereceği adaylara göre hareket edeceği su götürmez bir gerçektir.

1-Ak Parti, bölge adaylarını belirlerken önceki seçimde yaptığı hataları yapmamalı. HDP'nin "içi boş, alıcısı çok" propagandasına karşı, AK Parti'nin yaptığı onca icraata rağmen"alıcısı olmayan bir jargon" kullanan ve bu jargon nedeniyle"hiçbir etki gösteremeyen" adaylarla Kürtlerin karşısına çıkmamalı. Ak Parti'li Kürt adayların eli güçlü. Ak Parti'nin yaptığı demokratikleşme hamleleri,YATIRIM, hak ve özgürlüklerin genişlemesi, dil ve kimlik üzerindeki baskıların kaldırılması gibi Kürtlerin lehine olan birçok argüman var. Ak Parti, bu argümanları hem bölgedeki hem de Batı'daki Kürtlere iyi anlatacak adaylar göstermeli.

2-Ak Parti, Kürtlerin yoğun yaşadığı Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Konya, Manisa gibi Batı illerinde en az birer Kürt aday göstermeli. Seçim sonuçlarına bakıldığında HDP'nin barajı aşmasındaki ve bu kadar yüksek oy almasındaki faktörlerden bir tanesinin de Batı'dan gelen oylar olduğu unutulmamalı.

3-Ak Parti, bu defa seçim meydanlarında HDP'den bahsetmemeli, HDP'yi sürekli muhatap almamalı, TV ekranlarında sürekli HDP'ye laf yetiştirmemeli. Bu yöntem, Ak Parti nefreti olan kesimi HDP'ye kamçılıyor. Özellikle yazılı medyanın sürekli HDP manşetleri atmasının, eleştirilecek birçok konu varken HDP'nin amblemindeki yapraklar üzerinden çok absürd ve karşılığı olmayan bir dille HDP'ye yüklenmesinin seçmende ters etki yaptığını hesaba katmak gerekiyor. Bu hususta daha akıllı ve rasyonel verilerle hareket etmeli. Medya, geçen seçimde HDP'yi sürekli manşetlere taşımakla farkında olmadan HDP'yi parlatmış olduğunu unutmamalı.

4-Çözüm Süreci'nde muhatap olarak sadece PKK/HDP'nin alınması büyük bir hataydı. Elbette silah bırakma müzakeresi silahı elinde tutanlarla yapılır. Ancak anayasal haklar, temel hak ve özgürlükler, sivil anayasa, eşitlik ve anayasal yurttaşlık gibi hususlarda müzakere, bölgedeki kanaat önderleri, İslami çevreler/gruplar, sivil toplum örgütleri, medrese çevreleri ve diğer aktörlerin de olduğu geniş bir toplum kesimi ile yapılmalıydı. Bu yapılmadı. Yapılmadığı içinHDP/PKK, Kürtlerin tek temsilcisiymiş gibi bir algı oluştu.Bu algı hem Batı'da, hem Doğu'da, hem Kürtlerde hem de Türklerde oluştu. Ak Parti, bu algıyı acilen kırmak ve değiştirmek için yeni bir kampanya başlatmalı.

5-Ak Parti, PKK/HDP çizgisi dışında kalan bütün Kürt kesimlerine, hiç vakit kaybetmeden, hemen şimdi kucak açmalı. Onlarla güçlü ilişkiler kurmaya başlamalı. Özellikle Dindar Kürt oluşumlarla bu bağı güçlendirmeli. Bu bağ kurulamazsa, Çözüm Süreci'nde geri planda kaldığını düşünen Dindar Kürtlerle tam bir duygusal kopuş yaşanır. Bu nedenle Özellikle bölgede Azadi Hareketi, Öze-Dönüş, Mazlum-Der, Türkiye KDP'si, HüdaPar, gibi bütün sivil ve siyasi oluşumlarla temas kurulmalı.

6-Ak Parti, 2009'dan sonra Kürtlerde duygusal kırılma yaratabilme potansiyeli olan olayları, ritüelleri ve simgeleri tam olarak keşfedemedi. Tarihsel olgular, coğrafyalar ve isimler üzerinden söylem geliştirmekte zayıf kaldı. Sözgelimi, Ak Parti'nin Kobani meselesinde attığı birçok olumlu adımı anlatamaması, "Ak Parti'nin Kobani'yi ve dolaysıyla Kürtleri önemsemiyormuş gibi bir hava oluşmasına" neden oldu ve bu negatif hava Kürtlerde duygusal bir kırılma yarattı. HDP, bu tabloyu başarılı bir şekilde kendi lehine kullandı. Süleyman Şah için Ak Parti hükümetinin çıkardığı ses çok güçlüydü. Hükümetten ve Ak Parti içinden birçok kişi Süleyman Şah ile ilgili açıklama yaptı, orayı sahiplendi. Medyada çok geniş yer buldu. Bu tablo, Türklerde ciddi bir duygusallık, "hükümet Süleyman Şah'ı savunuyor gururu ve algısı" yarattı. Ancak buna karşın Kobani meselesinde kullanılandil ve isteksizlik duygusu yaratan cılız ses, Kürtlerde hükümete karşı bir gurur yaratmadı, aksine bir kırgınlık ve öfke yarattı. Oysa Ak Parti, Süleyman Şah'a yaptığının en az on katını Kobani için yaptı. Eğer Ak Parti, Kobani'yi Süleyman Şah gibi anlatsaydı, sahiplendiğini gösterseydi, Kürtler Ak Parti'ye daha çok bağlanırdı. Dolaysıyla Ak Parti, bu seçim kampanya sürecinde, Kürtlere onların da partisi olduğunu daha çok hissettirecek yöntemleri geliştirmeli.

7-PKK/HDP'nin bölgedeki örgütlü yapısı karşısında, Ak Parti'nin çok zayıf ve etkisiz teşkilat yapısı, Ak Parti'ye oy vermek isteyen kitlenin tehditlere boyun eğmesini sağladı. Ak Parti seçmeni, ev ev çalışma yapacak kadar örgütlü olan HDP/PKK karşısında kendisini yalnız hissetti ve üzerindeki korkuyu atamadı. Sandığa cesaretle gidip Ak Parti'ye oy veremedi. Bu nedenle Ak Parti, bu seçimde bölgedeki teşkilatların tamamından maksimum performans sergilemelerini istemeli.

8-Ak Parti, bazı sandıklarda "sıfır geçersiz oy" gibi absürd sonuçların çıkmasına neden olan "seçim güvenliği" meselesine mutlaka çözüm bulmalı. Sözgelimi, tek kişinin kayıtlı bütün seçmenlerin yerine oy kullanmasının önüne geçmek ve oy sayımını kontrol etmek için bölgede müşahidi olmayan sandık bırakmamalı.

Sonuç olarak, Kasım 2002 seçimlerinden 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Ak Parti'ye oy veren Kürtlerin 7 Haziran seçimlerinde tepki olarak Ak Parti'ye oy vermedikleri, 1 Kasım seçiminde de Ak Parti'nin atacağı adımlara, söyleyeceği sözlere ve göstereceği adaylara göre hareket edeceği su götürmez bir gerçektir.

Dolaysıyla, Ak Parti yapacaklarıyla Kürtleri ya geri kazanacak, ya da yapmayacaklarıyla Kürtleri HDP'de konsolide edecek.

Eğer Ak Parti, işe öncelikle "Kürtlerin de temsilcisi" olduğunu hissettirerek başlar, HDP'nin Kürtlerin tek temsilcisi olmadığını pratikleriyle, söylemleriyle "yeniden" gösterir, bölgedeki Kürt adaylarını yeniler, HDP'nin yaptığı propagandanın gerisinde kalmayan, medyatik, liyakat ve sadakat sahibi adaylar belirler ve ayrıca bölge haricinde Batı'da da Kürt adaylar gösterirse 7 Haziran seçimlerinde tepki olarak HDP'ye giden Kürt oylarını 1 Kasım'da geri kazanır.

Unutmayın.!

Ak Parti'nin karşısında hiçbir icraat yapmamasına rağmen sadece propaganda gücü ve örgütlülüğü ile halkı ikna etmeyi başarmış bir HDP vardı.

Birçok açılım ve icraat yapmasına ve bugüne kadar Kürtlerden hep destek göstermesine rağmen 7 Haziran seçimlerinde yaptıklarını anlatamayan ve Kürtleri ikna edemeyen bir Ak Parti vardı.

Mü'min bir delikten iki defa ısırılmaz.

Bayram Zilan/Milat

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Demirtaş Hakkında Soruşturma Açıldı!
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dokunulmazlığının kaldrılması talebini de içeren soruşturma başlatıldı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.