Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siyaset Haberleri
13.09.2012 10:24

Demirtaş: 'Köprüleri Atmayalım!'

Demirtaş: 'Köprüleri Atmayalım!'
Karşılıklı sert açıklamalarla gerilen ortamı yumuşatmak için BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş Başbakan Erdoğan'a 'Köprüleri atmayalım!' mesajı gönderdi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Meclis te bir grup gazeteciyle son günlerdeki tartışmalara dair sohbet etti.

Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a zeytin dalı uzatarak, "Biz siyaseten çözüm arayan sorumlu kişileriz. Süreç ne kadar sert, gerilimli olursa olsun, dil, üslup ne kadar sert olursa olsun 'gemileri yaktık' dememek lazım. 'Silah, şiddet hiçbir sorunu çözmez' diyorsak, onun alternatifi siyasetse, siyaset kurumu kendi sorumluluğunu bilerek konuşmalıyız" dedi.

Meclis'te bir grup gazeteci ile sohbet eden Demirtaş güncel gelişmeleri değerlendirdi. Demirtaş şu mesajları verdi:

TÜM DOKUNULMAZLIKLAR KALKSIN

Dokunulmazlık meselesini parlamento gündemine alırsa, partimiz de resmi olarak tartışır. Milletvekillerinin bu kadar dokunulmazlığının olması doğru bir şey değil. Fakat tartışmanın birkaç BDP'li milletvekili üzerinden yapılması da ilkesizliktir. Dokunulmazlıkları sınırlayalım, ifade özgürlüğü, kürsü dokunulmazlığı dışında hiçbir şey kalmasın; biz de böyle bir değişikliğe 'evet' demeye hazırız. Meclis tartışılır: Dokunulmazlıkları kalkan milletvekillerimiz bu mahkemeler tarafından tutuklanırsa ne olacak? 8 milletvekilimiz tutuklu, Hatip Dicle'nin milletvekilliği elinden alınmış, gasp edilmiş. Bir bu kadar daha milletvekili tutuklanıyorsa o parlamentonun çalışmaması lazım bence. O saatten sonra parlamento yasa çıkaramaz. Parlamentonun meşruiyetini kendi elleri ile tartışmaya açmış olurlar.

"BİZİM TERCİHİMİZ MECLİS"

Başbakan 'BDP seçimini, tercihini yapsın' derken, BDP sanki karar arifesinde 'dağa mı gitsek, Meclis'e mi gelsek' diye bir tartışma yürütüyor. Bu çağrıyı yaparken bizden ne bekliyor, ne söylediğinin farkında mı? BDP seçime girmiş, tercihini yapmış, parlamentoya gelmiş bir parti. Bize bir kez daha neyin seçimini dayatıyor anlamış değilim. Ya da BDP'ye oy verenlere dağın yolunu mu gösteriyor? BDP daha nasıl seçim yapabilir? BDP ve blok milletvekilleri olarak önümüzde bir seçenek var, iki seçenek yok. O da demokratik siyaset zeminidir.

UZLAŞALIM MESAJI

Başbakan bize niye öfkeli? Kürtlerle ilgili çok olağanüstü güzel şeyler yaptığını ve Kürtlerden bunun karşılığını almadığını düşünüyor. Bu öfkesini BDP'ye karşı nefret, öfke dili kullanarak ifade ediyor. Siyasette 'ipler tümden kopmuştur, gemiler yakılmıştır' dememek lazım. Sonuçta biz siyaseten çözüm arayan sorumlu kişileriz. Diyalog ve iletişim köprüleri AKP'ye de bize de lazım olur. Bu nedenle hiç kimse ile tümüyle asla görüşmeyiz, ilişkilerimizi kestik demeyiz. Başbakan da buna dikkat etmeli, biz de BDP olarak buna dikkat etmeliyiz. Mesele kişisel değil tarihsel bir sorunsa, rejim sorunuysa konuyu kişiselleştirmenin anlamı yok.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun kullandığı dil ne bir siyasetçiye, ne bir hukukçuya yakışıyor. İhsas-ı reyde bulunuyor habire. Bir anayasa profesörü bizimle ilgili 'suç makinesi' diyorsa, başkanı olduğu Karma Komisyon'un veya Anayasa Komisyonu'nun tavrını peşinen açıklamış oluyor. Bu, pervasızlıkta sınır tanımamaktır.

BDP'li milletvekillerini yıpratarak, kişilik haklarına saldırılar gerçekleştirerek, itibarsızlaştırarak BDP'nin tasfiyesini halkın nezdinde haklı hale getirmeye çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde de bu tür saldırılar gerçekleşebilir. İşin magazin boyutu bizi hiç ilgilendirmiyor. Vekillerin bu tür şeylerle gündeme gelmesi, getirilmesi bizi bağlamaz. Bizim abartılı özel yaşamımız yok. Buna rağmen medyanın bu tür manipülasyonuna karşı arkadaşlarımız dikkatli olmalıdır.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
66 Günde 1123 Terörist Öldürüldü
22 Temmuz’dan bu yana PKK hedeflerine yönelik K.Irak ve yurtiçinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 1123 terörist öldürüldü. 900'ün üzerinde terörist de yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Demirtaş Hakkında Soruşturma Açıldı!
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dokunulmazlığının kaldrılması talebini de içeren soruşturma başlatıldı.