• »  Suriye'den Gelenlerin Kuruduğu Firma Sayısı 10 Bini Aştı!
  Türkiye iş dünyası artık Suriyeli göçmenlere 'kalıcı' gözüyle bakıyor. İş dünyası geçici çözümler önerirken, yeni raporlarda artık Suriyeliler için uzun vadeli politikalar belirlenmesini istiyor
  Suriye'den Gelenlerin Kuruduğu Firma Sayısı 10 Bini Aştı!
 • »  CHP'nin Yardımı PKK'ya mı Gidiyor?
  CHP'li Çanakkale Belediyesi'nde sular durulmuyor. Çanakkale Belediyesi'nin gönderdiği yardımların PKK'ya gittiği iddiası belediye meclisini karıştırdı.
  CHP'nin Yardımı PKK'ya mı Gidiyor?
 • »  AB Çekiliyor, Asya Yerini Alıyor!
  Bu yılın ilk yarısında 6 milyar 327 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi gerçekleşen Türkiye’de, AB ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı, yüzde 70’den yüzde 40.1’e gerilerken, Asya ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı yüzde 12’den yüzde 38.3’e çıkarak 1 milyar 668 milyon dolara ulaştı.
  AB Çekiliyor, Asya Yerini Alıyor!
 • »  DEAŞ Ateş Açtı: 1 Askerimiz Şehit!
  DEAŞ'ın bulunduğu bölgeden Türkiye tarafına ateş açılması sonucu, Kilis sınırında nöbet tutan asker hayatını kaybetti.
  DEAŞ Ateş Açtı: 1 Askerimiz Şehit!
 • »  Yunus Koca'nın Katilleri Yakalandı!
  Diyarbakır'da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren eski AK Parti Diyarbakır Gençlik Kolları Başkanı Koca'nın katil zanlısı oldukları iddiasıyla 2 kişi, olayda kullanılan silahla yakalandı.
  Yunus Koca'nın Katilleri Yakalandı!
 • »  Koza-İpek Gurubuna Parelel Opareayonu!
  Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama başlatıldı. Holdingin patronu Akın İpek hakkında gözaltı kararı da bulunuyor. Arama grubun medya organlarını kapsamıyor. Operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. Şirketler için 3 günlük arama kararının olduğu öğrenildi.
  Koza-İpek Gurubuna Parelel Opareayonu!
 • »  Kevin Grosskreutz Galatasaray'da
  Sarı-kırmızılı kulüp, Borussia Dortmund'tan transfer ettiği Alman futbolcu ile 3 yıllık anlaşmaya vardığını açıkladı
  Kevin Grosskreutz Galatasaray'da
 • »  ABD Afganistan'a Nükleer Bomba Atmayı Düşünmüş!
  ABD'nin İkiz Kuleler'e düzenlenen saldırı sonrası Afganistan'a nükleer bomba atmayı gündeme aldığı öne sürüldü
  ABD Afganistan'a Nükleer Bomba Atmayı Düşünmüş!
 • »  3 Yabancı Gazeteci Teröre Yardımdan Tutuklandı
  Diyarbakır'da, vatandaşların ihbarı üzerine gözaltına alınan yabancı uyruklu 3 gazeteci, mahkemece "Silahlı örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklandı.
  3 Yabancı Gazeteci Teröre Yardımdan Tutuklandı
 • »  MGK'nın Gündemi: Büyük Süpürme Operasyonu!
  MGK terör gündemiyle toplanıyor... Gündemde büyük ''süpürme operasyonu'' var. Seçime kadar bölgede güvenlik sağlanacak.
  MGK'nın Gündemi: Büyük Süpürme Operasyonu!
Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siyaset Haberleri
12.06.2011 05:44

Nasıl Oy Kullanacaksınız? Oyunuzun Geçerli Olması İçin Dikkat!

Nasıl Oy Kullanacaksınız? Oyunuzun Geçerli Olması İçin Dikkat!
Bugün yapılacak genel seçim öncesinde oy pusulası ve zarflarıyla ilgili "çizik" tartışması ortaya çıktı. Hangi oy pusulalarının geçerli, hangilerinin geçersiz sayılacağı şöyle düzenliyor...

Bugün yapılacak genel seçim öncesinde oy pusulası ve zarflarıyla ilgili "çizik" tartışması ortaya çıktı. Hangi oy pusulalarının geçerli, hangilerinin geçersiz sayılacağı şöyle düzenliyor...

Sosyal paylaşım sitelerinde ve bazı gazetelerde üzerinde herhangi bir çizik olması halinde oy pusulasının geçersiz sayılacağı iddia edildi. Hukukçular ise kanuna göre oy pusulası üzerindeki herhangi bir çiziğin pusulayı geçersiz hale getirmeye yetmediğini belirttiler.

Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanun’un 101. maddesinde "Geçerli olmayan oy pusulaları" düzenleniyor.

Bu maddeye göre "Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş olan pusulalar" geçersiz sayılıyor. Ancak herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması halinde oy pusulası geçerli sayılıyor.

Kanun ayrıca oy pusulasının üzerine kalemle "yazılar, harfler veya sayılar yazılmış olması veya şekiller çizilmiş olması halinde" pusulaların geçersiz olacağını hükme bağlıyor.

Ancak, kanunda "zarfın üzerinde, herhangi bir sekilde leke veya çizik olsa bile, bunun özel isaret koymak amacıyla yapıldığının kesin olarak anlaşılamaması halinde, bu zarflar geçerli sayılır" deniyor.

Kanuna göre, üzerine "Evet" mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış olan pusulalar geçersiz olacak.

Kanun, hangi oy pusulalarının geçerli, hangilerinin geçersiz sayılacağını da şöyle düzenliyor:

TEK BİR ALANA BASILMALI: Hiçbir yerine "Evet " mührü basılmamış pusulalar hesaba katılmayacak. Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına "Evet " mührü basılmış olanlar geçersiz sayılacak.

MÜHÜR TAŞARSA: Oy pusulasının katlanarak zarfa konulması sebebiyle "Evet" mührü ile oy pusulasının arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi pusulayı geçersiz hale getirmeyecek. Aynı şekilde bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan "Evet" mührünün sadece iki parti alanını ayıran çift çizgili bölgeye taşmış olması da pusulanın geçerliliğini etkilemeyecek.

YIRTIK PUSULALAR: Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış olan pusulalar geçersiz sayılacak. Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılan pusulalar geçerli sayılacak. Ayrıca pusuladaki yırtık bütünlüğünü bozmuyorsa ve oy verme işlemi sırasında kazaen olmuşsa geçerli sayılacak.

FİLİGRANSIZ PUSULALAR: Sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olmayan, arkasında "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı ve arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan pusulalar geçersiz sayılacak.

BİRDEN ÇOK EVET: Başka bir siyasi partinin veya bağımsız adayın alanına taşmamak kaydıyla, bir siyasi partinin alanına birden çok "Evet " mührü basılması da geçerli olacak. Bir zarftan iki oy pusulası çıkmış olması halinde de geçersiz sayılacak.

OY NASIL KULLANILIR?

Seçmen, "evet" mühürü dışında oy pusulasının herhangi bir yerine imza veya işaret yapmaması, düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyup yapıştırması, aksi halde oyunun geçersiz sayılacağı konusunda uyarılacak. Oy verme işlemi ise şöyle yapılacak;

TC KİMLİK NUMARALI KİMLİK
Sandık görevlisine, üzerinde TC kimlik numarası kimliğinizi, varsa seçmen bilgi kağıdınızı verin. Sandık görevlisinden aldığınız oy pusulası ve zarfın üzerinde hiçbir işaret olmamasına dikkat edin.

Pusula, zarf ve mühür ile birlikte kapalı oy kabinine girin. Yanınızda, cep telefonu, görüntü kaydeden herhangi bir cihaz bulundurmayın, varsa kabine girmeden önce sandık görevlisine teslim edin.

'EVET' MÜHRÜNÜ DIŞA KATLAYIN
Oy vereceğiniz partiye ait alana veya bağımsızın adının bulunduğu bölüme "evet" mührünü basın. Pusulaya başkaca herhangi bir işaret koymayın. Pusulayı, mürekkebin bulaşmasını önlemek için dışa doğru katlayın ve zarfa koyun.

Oyunuzun bulunduğu zarfı, şeffaf sandığa atın. Oy kullandığınıza ilişkin imzanızı atmayı unutmayın.Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler