Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Teknoloji / Oto Haberleri
25.09.2012 10:55

Türkiye'de Linux Engelleniyor mu?

Türkiye'de Linux Engelleniyor mu?
Türkiye'de açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi olan Linux işletim sisteminin yaygınlaşması için yoğun çaba gösterilmesine rağmen gizli bir elin bunu engellediği ileri sürüldü.

Microsoft'a rekabet soruşturmasının yolunu açan başvurunun sahibi Metin Mustafa Akgün gazeteye verdiği demeçte, Gelecek A.Ş. olarak açık kaynak kodlu Linux işletim sistemini Türkiye'de yaygınlaştırma çabalarının engellendiğini söyledi. Davayı açan şirket bugün yok.

Rekabet Kurulu'nun Microsoft'a soruşturma açmasına giden süreci başlatan Gelecek A.Ş. kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Metin Mustafa Akgün, 2005′te Türkiye'deki yerli bilgisayar üreticilerinin Gelecek Linux işletim sistemi yüklü bilgisayarlar satmaya başladığını belirterek, 'Üniversiteler, önemli kurumlar Gelecek Linux kullanmaya başlamıştı. İşte tam bu noktada satışlar ve hizmetlerde kolaylıkla anlaşılır kesilmeler meydana geldi. Bunun sebebini araştırdığımızda ilginç ve kabul edilemez nedenler bulduk' dedi.

ÜRÜN DAĞITIMI ENGELLENDİ

Yeni Şafak gazetesinden Melih Bayram Dede'nin haberine göre; ürünlerini dağıtmalarının engellendiğini savunan Akgün, 'Gelecek A.Ş. 1998 yılında Türkiye'de açık kaynak kodlu bilişimi yaymak için kuruldu. 9 yıl gibi kısa sürede yüzlerce referans şirket oluşturdu, binlerce kişiye eğitim verdi, açık bilişim konusunda kaynak kitaplar oluşturdu. İşte tam bu noktada satışlar ve hizmetlerde kolaylıkla anlaşılır kesilmeler meydana gelmişti 2005 yılında. Bunun sebebini araştırdığımızda ilginç ve kabul edilemez nedenler bulduk' şeklinde konuştu.

ADALETE GÜVENİYORUM

Şirket olarak Rekabet Kurulu'na çok kapsamlı bir dosya hazırlayarak Prof. Dr. Arif Esin yardımıyla başvurduklarını belirten Akgün, 'Microsoft'ta inceleme yapıldı ama dava açılmasına hükmedilmedi. Biz de konuyu Danıştay'a götürdük. Danıştay 2008 yılında Rekabet Kurumu'na konunun yeniden görülmesi için geri gönderdi. Yıl 2012, malumunuz bu konu Rekabet Kurulu'nda tekrar ele alınmış soruşturma açılmasına karar verilmiş. Sonucu bir kez daha merakla bekliyorum. Adaletin geç de olsa tecelli edeceğine güvenim tamdır' dedi.

MICROSOFT, REKABETİ ÖNLEMEKLE SUÇLANIYOR

Rekabet Kurulu, dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim A.Ş.'nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasıyla Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti. Karar kurulun 28.08.2012 tarihli toplantısında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 40. maddesi uyarınca alındı. Microsoft, Linux'un Türkiye'de yayılmasını engellemek için serbest rekabeti engellemekle suçlanıyor.

TÜBİTAK PARDUS'U HAZIRLIYOR

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 3 ay önce 2003 yılında kamu kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen milli işletim sistemi Pardus'u,  tüm halkın kullanabileceği bir işletim sistemi haline getireceklerini açıklamıştı.

Türkiye'nin 'milli işletim sistemi' olarak tanımlanan Pardus projesinin bağlı bulunduğu TÜBİTAK bünyesindeki Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Müdürü Ahmet Kaplan, "Yeni bir bakış açısı getirerek, ücretsiz olan Pardus'u tüm halkımızın rahatlıkla ve severek kullanacağı bir işletim sistemini haline getirmek istiyoruz. Bilişim sektörüne böylece yeni çalışma alanları oluşturacağız" diye konuşmuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.