Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Teknoloji / Oto Haberleri
27.10.2012 15:39

Türkler İnternete Neler İçin Giriyor?

Türkler İnternete Neler İçin Giriyor?
Türkiye'de internet kullanımı nasıl ve ne için olduğu araştırıldı. sonuçlar ilginç...

Türkiye'deki internet kullanıcıların yüzde 60,9'u erkek, 39,1'i ise kadın . İnternet kullanıcılarının yüzde 50,9'u ise 18 – 34 yaş aralığında yer alıyor. İnternet kullanan hanelerin yüzde 87'si interneti sörf yapmak amacıyla kullanırken, Facebook'a girmek ikinci sırada yer alıyor.

19,1 MİLYON HANENİN YÜZDE 41'İNDE İNTERNET VAR

Türk Telekom, Ipsos KMG tarafından 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen, Türkiye'de bilgisayar ve internet kullanım detayları ile alışkanlıklarımızı ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Türkiye genelinde 38 ilde yüz yüze gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'de 19,1 milyon hanenin yüzde 52'sinde bilgisayar, yüzde 41'inde ise internet bağlantısı mevcut.

Araştırmaya göre, bilgisayarı olan hane sayısı çoğalırken, internet kullanımı da buna bağlı olarak artış kaydediyor. En çarpıcı sonuç ise internet kafelerden internete bağlanmanın gözle görülür şekilde düştüğü. Türkiye'deki internet kullanıcıları internete daha çok evden bağlanırken hanelerde en çok tercih edilen internet bağlantısı ADSL olarak gözlendi. Türkiye'deki hanelerin yüzde 31,2'si ADSL bağlantısını kullanırken 3G modem, kablo ve fiber gibi diğer bağlantı türlerinin sahipliği oranı yüzde 9,9 oldu.

FİBER 2. SIRADA

İnternet bağlantısına sahip olan hanelerin yüzde 96'sı mevcut internet bağlantısını değiştirmeyi düşünmüyor. ADSL bağlantısı olan hanelerin yüzde 74,6'sı yeni bağlantı için yine ADSL'i düşünürken, ikinci sırada fiber geliyor.

Araştırma, internet kullanıcılarının cinsiyet ve kullanım alışkanlıklarını da ortaya koyuyor. Türkiye'deki internet kullanıcıların yüzde 60,9'u erkek, 39,1'i ise kadın. İnternet kullanıcılarının yüzde 50,9'u ise 18 – 34 yaş aralığında yer alıyor.

Türkiye'deki 19,1 milyon hanenin yüzde 51,7'sinde yani yaklaşık 9,9 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. Tüm hanelerin yüzde 34,6'sında masaüstü, 20,6'sında dizüstü bilgisayar bulunuyor. Hem masa üstü hem de dizüstü bilgisayar bulunan hane sayısı ise yüzde 4,2. Yeni nesil bilgisayar ürünleri olan netbook (yüzde 0,7) ve tablet (yüzde 0,2) bulunurluğu ise hayli düşük.

İnternet sahibi haneler interneti en çok sörf yapmak (yüzde 87) ve Facebook'a girmek (yüzde 82) için kullanıyor. Bunu yüzde 76 ile e-posta kontrolü, yüzde 71 ile yazılı mesajlaşma/chat yapma izliyor.

Türkiye'de internet bağlantısına sahip hanelerin internet kullanım amaçları şöyle:

1 - İnternette gezme/inceleme 87%

2 - Facebook 82%

3 - E-mail 76%

4 - Yazılı mesaj/chat yapma 71%

5 - Müzik/radyo dinleme 67%

6 - Film/video izleme 66%

7 - Haber/gazete okuma 61%

8 - Görüntülü-sesli görüşme 59%

9 - Sesli görüşme 56%

10 - Oyun oynama 55%

11 - Müzik indirme 54%

12 - CD-DVD oyunları 45%

13 - Film/video indirme 44%

14 - TV izleme 41%

15 - Diğer sosyal medya 37%

16 - E-devlet işlemleri 32%

17 - Twitter 31%

18 - Yazılım indirme 29%

19 - İnternetten alışveriş 24%

20 - İnternet bankacılığı 23%

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Ehliyet Alacaklar İçin son 5 Gün
Mecut sistemle ehliyet alabilmek için son 5 güne girildi. Yılbaşından itibaren ehliyet alma süreci 2 yıl sürecek.
Kurbanlık Almak İçin Acele Etmeyin!
Kurban Bayramı’na daha 1 ay olduğunu söyleyen uzmanlar, kurbanlık almak için acele edilmemesi gerektiğini söylüyor. Yetkililer fiyatların bayramın 2. günü düşeceğini belirtiyorlar.
Seçimde Oy Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler
1 Kasım'da yapılacak olan seçimler için yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma işlemi 8 Ekim'de başlıyor.
Türkiye Mısır İçin Ayakta!
Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatul Adeviyye meydanındaki kanlı müdahalesi Fatih Camii'nde protesto edilecek.
İhsan Eliaçık:'İslam'da Kurban Kesmek Yok!'
Muahlif İslamcı yazar kimliği ile tanınan İhsan Eliaçık yine gündeme damga vuracak açıklamalar yaptı. Eliaçık, Hacca gidenlerin dışında kalan müslümanların kurban kesmesine gerek olmadığını belirtti. Ayrıca Türklerdeki bu kurban geleneğiniz Şamanizme dayandığını iddia etti.
Türkler ve Kürtler Birlikte Yaşamaktan Memnun
BİLGESAM'ın ülke genelinde yaptığı araştırmaya göre ne Türkler ne de Kürtler ayrılık istemiyor. Halk birlikte yaşamaktan memnun. Terörün durdurulmasını istiyor.