Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Yaşam / Sağlık Haberleri
16.09.2012 01:40

Duruş Bozukluğuna Çözüm

Duruş Bozukluğuna Çözüm
Bu yıl okula başlayacak çocukların ileri yaşlarda duruş bozukluğu yaşamamaları için alın öneriler...

Life Fitness Akademi Uzmanları; Bu yıl okula başlayacak çocukların ileri yaşlarda duruş bozukluğu, kamburluk, bel, sırt, b oyun ağrıları ve kireçlenme sorunu yaşanmaması için veli ve öğretmenlere bir dizi tavsiyede bulunarak, duruş bozukluğunun sebepleri, belirtileri ve alınacak önlemleri kamuoyu ile paylaştı.

Çağımızın okul hastalığı: duruş bozukluğu

İyi bir duruş eğitimi nasıl çocukluktan başlıyorsa ileri yaşlarda görülebilecek omurga ağrıları da yine bu yaşlarda edinilen yanlış oturma, eşya taşıma, uyuma alışkanlıklarından kaynaklanıyor.

Özellikle küçük yaşta görülen omurga eğrilikleri;

Okul sıralarının çocukların boyuna uygun olmaması

Bilgisayar karşısında uzun zaman geçirme

Ağır sırt çantası taşıma

Uygunsuz yatak seçimi, yanlış oturma, uyuma alışkanlığı

Aşırı kilolu olma

Görme bozuklukları

Sebebiyle duruşun (vücudun ağırlık merkezinin) değişmesinden ileri gelir. Bunlar dışında yapısal olan ve olmayan skolyoz (kamburluk) da daha çok 10'lu yaşlarda ortaya çıkar. Sebebi % 80 bilinmeyen bu hastalığın gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, vitamin eksikliği, şeker hastalığı gibi sebepleri olabilir.

DURUŞ BOZUKLUĞUNA ÇARE EGZERSİZ

İlköğretim çağındaki çocuklar egzersiz yapmalı mı?

Life Fitness Akademi Uzmanları; günümüzde bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler geçiren, hareketsiz şehir yaşamına mahkum çocukların en az yetişkinler kadar egzersiz yapma ihtiyacında olduğunu, ancak bu yaş grububun büyüme çağında olmasından ötürü yaşlarına uygun egzersiz planlaması yapılması gereğinin altını çiziyor.

Egzersiz seçiminde şunlara dikkat edin:

Ekran karşısında geçen saatleri sınırlandırın: Her şeyden önce ister çocuk ister yetişkin olun bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen saatler sonucu kaslar gerginleşir. Vücut ideal duruşundan uzaklaşır. Bu saatleri mümkün olabildiğince azaltmaya çalışın.

Çocukların yapacağı egzersiz kalp-akciğer sistemi (bisiklet-yüzme-yürüyüş) kemikleri ve kasları güçlendiren (koşma, atlama, bazı direnç ve ağırlık hareketleri) egzersizler olmalıdır. Ailede kalp, şeker, tansiyon hastalıkları varsa çocuğun aktif bir egzersiz yaşamı sürmesi çok önemlidir.

Çocuklar zihinsel ve bedensel gelişimlerine uygun egzersiz programlarına teşvik edilmelidir. 5-7 yaş grubu; kısa süreli dans, jimnastik, kendi vücutlarını kullanarak ağırlık egzersizi yapabilirler. 8-9 yaş: Daha karmaşık aktiviteler için uygundur. Koşma, yüzme, tırmanma uygun olup; kayak, tenis, buz patenine başlamak için uygun yaşlardır. 10-12 yaş: takım sporları ve efor gerektiren branşlara başlangıç için idealdir; futbol, atletizm, voleybol, basketbol, hentbol gibi. Kurallar, centilmenlik, takım ruhu, grup içi iletişime bu yaşlarda rahatlıkla algılanıp adapte olunabilir. Diğer yaşlar: bedensel gelişim diğer spor dallarını yapmaya uygun hale gelmiştir. Yine de halter, boks, güreş gibi sporlara 13-15 yaşlarında başlanması tavsiye edilir.

Bunlar dışında fitness club'lar ve sosyal tesislerde çocuklara yönelik yoga, pilates, masa tenisi gibi dersler verilmektedir. Olanak dahilinde çocukların bu aktivitelerden yararlanmasına çaba gösterilmelidir.

Egzersiz yapmanın çocuklarda duruş bozukluğunu önleme dışında da büyük faydası var

Vücut sağlığına olumlu katkılarının yanı sıra; egzersiz disiplini kazanmanın aktif ve sosyal yaşama hazırlanma, obezitenin önlenmesi, entelektüel gelişime katkıda bulunma, stresle baş edebilme ve ruhsal iyilik, konsantrasyon yeteneği, sigara ve madde kullanımı eğilimini azaltma gibi faydaları da vardır.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Bakandan Atanamayan Öğretmenlere Alternatif Çözüm
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kanal7'de Başkent Kulisi programında Mehmet Acet'in gündemle ilgili sorularını yanıtladı...
Bu 4 alim Kürt sorununa İslami çözüm bulsun
BDP Milletvekili Altan Tan’ın bir önerisi var.
UEFA-TFF Anlaştı: Şikeye Yunan Modeli Çözüm
Adı geçen kulüpler için en az 3 yıl Avrupa kupalarından men kararı verilecek. Ancak bu ceza 5 yıl ertelenecek. Bu süre içinde başka bir şike olayına karışmadıkları takdirde Avrupa cezaları tamamen kaldırılacak
Kılıçdaroğlu: Kürt Sorununun Çözümü İçin Siyasi Hayatımı Feda Ederim
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt meselesinin çözümüne ilişkin, 'Bu ülkenin çıkarları eğer siyasi hayatımın sonlandırılmasını uygun görürse ben siyasi hayatımı bu ülke için feda etmeye hazırım. Her türlü riski alırım. Yeter ki bu ülkenin çıkarları, birliği, bütünlüğü korunsun' dedi.
Egemen Bağış: Çözüm Olmazsa KTTC Türkiye'ye Bağlanabilir
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili çarpıcı bir çıkış yaptı ve 'Kıbrıs'ta çözüm bulunmadığı takdirde, KKTC'nin Türkiye'ye bağlanmasının mümkün olabileceğini' kaydetti.