Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Yazarlar
21.07.2011 16:06

Ah Pippa!

Ah Pippa!
Yıllardır ülkemizde sorun olan bazı meselelerin son on yıldır sağduyunun hakim olmasıyla şöyle ya da böyle farkına varılması, çözüm için çareler aranması neden görmezden gelinir? Demek birileri hep dağda kalsın isteniyor. Ellerinde silah, ceplerinde uyuşturucu olsun isteniyor. Camiler boşaltılsın, ezanlar susturulsun isteniyor. Bizi bir arada tutan değerlerden uzaklaşılsın isteniyor.

Yıllardır ülkemizde sorun olan bazı meselelerin son on yıldır sağduyunun hakim olmasıyla şöyle ya da böyle farkına varılması, çözüm için çareler aranması neden görmezden gelinir? Demek birileri hep dağda kalsın isteniyor. Ellerinde silah, ceplerinde uyuşturucu olsun isteniyor. Camiler boşaltılsın, ezanlar susturulsun isteniyor. Bizi bir arada tutan değerlerden uzaklaşılsın isteniyor.

Böylece güç bölünecek, artık Büyük İsrail projesi mi hayata geçirilecek, yoksa birilerinin Dicle ve Fırat’la ilgili besledikleri emellerine kavuşma arzusu mu, Mezopotamya topraklarının tümüne sahip olma arzusu mu sömürgeci devletlerin iştahını kabartan; bir şeyler var. Bu ülkede barış içinde yaşamayı hazmedemeyen, birliğimizi kıskanan birileri var.

Yüzlerce yıl bir arada yaşamadık mı?, birbirimizden kız alıp, birbirimize kız vermedik mi? Hata mı?, elbette yapıldı. Yalnız Kürtlere karşı değil, Türkler, alevi kardeşlerimiz ve yabancı vatandaşlara karşı da haksız muameleler yapıldı.. İnançlı insanların milliyetine mi bakıldı da ordudan ihraç edildiler?, okullarından başörtüsü yüzünden atıldılar?, başörtülü diye asker anası kışlaya sokulmadı, gümüş yüzük takıyor diye meslekten ihraç edilmeler, laiksin değilsin, gerici- ilerici tartışmaları, sağcısın solcusun, Alevisin Sünnisin çatışmaları…

Ne oldu şimdi. Bu çatışmaları çıkaranların iplikleri pazara sürülüyor. Adaletin önünde hesap vermeye başladılar çok şükür. Neredeyse ülke insanı birbirine düşman gözüyle bakmaya başlamıştı bir zamanlar. Eğitimcilerin bir kısmı, doktorların bazıları, bazı işveren sahipleri başörtülüleri zenci muamelesine tabi tutmuşlardı. Hele İmam-Hatiplilerin durumu… "ben İmam-hatipliyim" demekten utanacak hale gelmişlerdi. Ama onlar dağa çıkmadılar. Yakıp yıkmadılar.

Eceli gelen köpek cami duvarına işermiş. Umarım en kısa sürede yüzlerce yıl bir arada yaşamış, kız alıp kız vermiş, komşuluk yapmış, mesai arkadaşlığı, sıra arkadaşlığı yapmış, kışlada beraber olmuş, otobüste birlikte yolculuk yapmış, ticari alış-verişlerde bulunmuş, camide aynı safta namaz kılmış, Hacda beraberce tavaf yapmış, Çanakkale’de silah arkadaşlığı yapmış, beraberce hendek kazmış, vatanın kurtuluşu için beraberce ölüme gitmiş, aynı alimin etrafında ders halkaları oluşturmuş, aynı tarlada orak sallamış(ekin biçmek) aynı tastan çorba içmiş bir milletin kardeş halklarını birbirine kırdıranların gerçek yüzleri meydana çıkacak Kürt halkı bunları affetmeyecek, tarih sayfalarına kahraman olarak değil zalim olarak adları yazılacaktır.

Doğu ve güneydoğu halkının yüzde elli ikisinin açılımı tasvip ettikleri son seçimlerde ortaya çıktı. Çünkü onlar da barış yanlısılar. Onlar da kavgayı sevmiyorlar. Bu oran yüzde yetmişleri bulabilirdi. Eğer tehdit, şantaj, baskı, sindirme, korkutma olmasaydı. Kürt halkı tamamen özgür iradesine bırakılmış olsaydı bu bölgelerde de sağduyu hakim olacaktı. Çünkü Doğu ve Güneydoğu dinine en çok bağlı olan bölgeler. Pek çok alim yetiştirmiş, pek çok evliyanın mezarı var, pek çok dine beşiklik etmiş. Böylesine maneviyatla iç içe yaşamış bölge halkının terörden yana olabilmesi mümkün değil. Analar her yerde anadır, çocuklar her yerde çocuk. Bunların feryatlarına yüreği olan hangi insan duyarsız kalabilir.

Çözüm, yok değil elbet, var. Her şeyi askerden, hükümetten beklememek lazım. Her iki tarafın aydınları, iş adamları, sanatçıları, sporcuları, din adamları, yazar-çizerleri ülkenin barış ve selameti için bir araya gelmeli, mitingse miting, filimse film, sanatsa sanat, konferanssa konferans gibi etkinliklerle barıştan ve kardeşlikten yana tavır koymalı, üç- beş çapulcu, eli silahlı terör örgütü yalnız kaldığını, taraf bulamayacağını anlamalı.

Hepimiz toplanıp bir Pippa kadar da mı olamayacağız.

Ah Pippa! Demiştin ki;"Her şeyi bizleri yöneten insanlara bırakmamalıyız.İnsanlar bireysel olarak da sorumluluk alıp dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması için elinden geleni yapmalı."Ve sen insan masumiyetinin, saflığının, yeni bir hayata başlamanın sembolü olan beyaz gelinliği giyerek Milano’dan yola çıkmıştın, arkadaşın Silvio Mora ile birlikte."Barış Gelini"adıyla dünya barışı için bu geziyi düzenlemiştin. Ne yazık ki kabil ruhlular sana kıydılar.Üstelik Yunus Emrelerin, Mevlanaların, Hacı Bektaşi Velilerin diyarı olan bu memlekette.

Ben ise hiçbir şey yapamıyor olmanın burukluğunu yaşıyorum, biliyor musun? Dualarla askere uğurladığımız Mehmetçiğimizi, şükür kurbanlarıyla karşılamayı ne çok isterdik. Neyse zaman ağlama, yazıklanma zamanı değil. Zaman uyanma zamanı. Yeni bir istikamet çizmek lazım. Bugüne kadar çizilen istikamet bir işe yaramıyor madem…

Rukiye GÜLŞEN


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Edebe Dair

Haydi Çocuklar Kur'an Öğrenmeye

Görelim Mevla Neyler

Günlük

Anne Olmak Zor Zanaat

Daha Nereye Kadar?

Edebiyatımızda Peygamber Sevgisi

Mutluluk Anlayışımız ve Nostalji

Tekasür Suresi ve Sekülerizm

Gerçekten Sadakaymış

Mart Kapıdan Baktırdı

Akif'çe Yaşamak

Baracuda ve 8 Mart

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...