Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Yazarlar
06.08.2011 00:58

CHP Normalleşebilir mi?

CHP Normalleşebilir mi?
29 Temmuz Cuma günü akşam saatlerinde tüm medyada flaş haber olarak Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanının istifa ettiğine dair haberler düşmeye başladığında çok kesif bir kriz beklentisi içine girenler vardı. O kadar ki tatil yapmakta olan anamuhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu tatilini yarıda kesip Ankara'ya dönme kararı almıştı.

29 Temmuz Cuma günü akşam saatlerinde tüm medyada flaş haber olarak Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanının istifa ettiğine dair haberler düşmeye başladığında çok kesif bir kriz beklentisi içine girenler vardı. O kadar ki tatil yapmakta olan anamuhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu tatilini yarıda kesip Ankara'ya dönme kararı almıştı.

Kılıçdaroğlu tatilden döndü dönmesine ama sadece tatiline yazık etmekle kaldı. Ertesi günü Genel Merkez'de şöyle tumturaklı bir basın toplantısı bile düzenleyemedi. Cılız birkaç kanalda haber oldu. Hepsi o kadar.

Bu ülke normalleşiyor beyler. Anlayın artık. Bu ülkede ordu bile normal çizgisine yavaş yavaş çekiliyor.

Bu ülkede normal çizgisine çekilmeyen belkide yegane kurum var: CHP

Ne yapılırsa yapılsın, kaç kurultay, kaç genel başkan yenilerse yenilesin CHP hep aynı CHP.

Seçimlerden hemen önceki bir kaç ayı saymazsanız CHP sözcülerinin ağzından yeni, ülke gerçeklerine uygun, zamanın ruhunu yansıtan bir değerlendirme duymanız mümkün değil. Seçim öncesi edilen bazı lafların da gerçek düşünceleri değil kimi seçmen guruplarına şirin gözükme çabasından ibaret olduğunu artık bilmeyen kalmadı bu ülkede.

CHP bu ülkede hiç bir zaman gerçek bir siyasi parti olmayı başaramamıştır. Elitlerin, seçkinlerin kulübü olmayı siyasi parti olmaya tercih etmiştir. O nedenle bir türlü halktan oy alarak iktidara gelememiştir. Ama kendisi görece muhalefette olsa da fikri hep iktidarda olmuştur.

Sol olmayı bırakın, siyasi parti olmayı bile becerememiş bir CHP'nin bunca yıl nasıl ayakta kaldığına aslında şaşmak gerekir. Gerçi şaşılacak bir şey yok aslında. Yapılan her askeri darbe CHP'nin ömrüne ömür katmıştır. Emin olun 1960 cuntası ülkenin üzerinden silindir gibi geçmeseydi bu gün CHP diye bir siyasi kuruluşumuz olmazdı. İddia edilenin tam aksina 12 Eylül darbesi CHP'nin mevcut haliyle bu günlere gelmesinde birinci derecede rol oynamıştır. 28 Şubat Postmodern darbesi CHP'ye can suyu olmuştur. Ordu+CHP=İktidar formülü hep yürürlükte kalmıştır. Onun için CHP'nin seçimlerde yüzde kaç oy aldığı, yada kaç milletvekili çıkardığı önemli değildir. 27 Nisan 2007 tarihine kadar bu hep böyle olmuştur. İnternet muhtırasının ters tepmesi CHP'de de işlerin gerçek anlamda ters gitmeye başladığı dönem olmuştur. Kifayetsiz muhterisler Ergenekon'un avukatından vazgeçip, bizzat üye yazılma heveslisini CHP'nin başına geçirmişlerdir.

Şimdi 29 Temmuz akşamı alel acele tatilini yarıda kesen Kılıçdaroğlu'nu daha iyi anlıyorsunuzdur. Acaba yeni bir yol, yeni bir iman çıkar mı diye düşünmesi kendisini o makama getirenlerin taleplerine karşılık verme arzusundandır.

Peki CHP'nin bu durumdan sıyrılıp normal bir siyasi parti olması mümkün müdür? İnanın bu çok zor. Yıllarca saf bazı solculara Baykal'dan kurtulursak CHP iktidara yürür mavalını pompaladılar. Ama bir şey değişmedi.

CHP illa da bir şeyler yapmak istiyorsa, önce oturup mevcut tüm bildiklerini, tüm doğrularını, tüm müktesabatını salimen ve tarafsızca yeniden sorgulamalı. İlkeleri de dahil. Bütün dikey bildiklerini yataya, yatay bildiklerini de dikeye çevirmeli.

Ondan sonra halkın karşısına çıkıp gerçekten de bir siyasi parti olmaya karar verdiğini adım adım anlatmalı. İnandırabilir mi bilmiyorum? Ama gittikçe duvara daha çok yaklaşıyor CHP. O duvar da bir kapı, hiç değilse bir pencere açabilmeleri nomallaşmelerine bağlı.

Peki CHP normalleşebilir mi gerçekten?

Sanmıyorum...

Kılıçdaroğlu'nun işi gerçekten çok zor.

Fazıl OKUR

fazilokur@hotmail.com


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Odun Medeniyeti

Şike Terörü, Terör Şikesi!

Sandıklar Ne Söyledi?

Siz Hiç Eşek Torbasına Oy Attınız mı?

MHP, Sandığın Gücü ve Kürtçe

Bin Laden, Şişman Adam ve Asıl Terörist

Düz Ovada Siyasete Ne Oldu?

Haddi Bildirilecek Kadınlar...

Sofistike Diktatörler, Kaba Diktatöre Karşı…

Daha Kötüsü Var Sayın Emekli Başsavcım!

Güle Güle Savunan Adam

Demokrasi ve CHP Bağdaşır mı?

Vicdan Siyaseti ve One Minute'un Sonuçları

Mısır'dan Dersler Çıkarmak

Nankör Millet(!)'in Seçim Tarihi

Anadilin Eğitimi mi? Anadilde Eğitim mi?

Halk Ne Dedi?

Hayır'ın Gerekçesi Var mı?

Deli Göleğinin Kolu

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...