Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Yazarlar
11.01.2012 08:15

Maksatsız Bir Yazı

Maksatsız Bir Yazı
Bugün ben de maksatsız bir yazı yazmaya karar verdim.Bakalım becerebilecek miyim? Yazının planını daha önceden yapmış değilim. Ne yazacağımı düşünmüş de değilim. Kalemimi özgür bıraktım.Ona "Keyfine göre takıl" dedim. Bakalım neler karalayacak.

Bugün ben de maksatsız bir yazı yazmaya karar verdim.Bakalım becerebilecek miyim? Yazının planını daha önceden yapmış değilim. Ne yazacağımı düşünmüş de değilim. Kalemimi özgür bıraktım.Ona "Keyfine göre takıl" dedim. Bakalım neler karalayacak.

Neden bu şekilde düşündüğümü izah edeyim evvela:Şimdiye kadar yazdıklarım bi r maksada binaendi.Ne maddi , ne de manevi bir beklenti içine girmeksizin yazmayı hedefliyordum.İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali Hak ve batıl mücadelesine Rey Haber’in sütunlarından katılıp sesini duyuramayan pek çok kişinin (bir kişinin de olsa) hislerine tercümanlık yapmak çok onur verici bir şey.Aynı mücadele şuuru ile gerek ulusal gerekse yerel basında kalem oynatan tüm yazarlarımızı kutluyor,onlara saygı ve şükranlarımı da arz etmek istiyorum.

Evet. Dostlarıma demiş olsaydım ki Rey Haber’den şu kadar para alıyorum. Sanıyorum internetin başına oturduklarında Muhakkak Rey Haber’i tıklayacaklar ve "Kardeşimiz ne yazmış acaba" deyip okuma lütfunda bulunacaklardır. İnsan hiç mi merak edip bakmaz ayol. Okumaya karşı olan tembelliğimizden mi nedendir bilinmez ama okumasını ve değerlendirmesini ümit ettiğim insanlar için Rey Haber yazılarının çok da kayda değer olmadığı hissini bana vermiş gibiler.Bu sitede değil de tirajı çok yüksek bir gazetede havadan sudan bahsetmiş olsaydım muhakkak okunmaya değer bulunurduk. Rey Haber, köşe yazılarının kaç kez okunduğunu gösterir bir ölçme tekniğini neden uygulamaz? Bunu da bu vesile ile sayın site sorumlularına sormuş olayım ki bizler daha bir aşkla yazmış olalım.

Maksatlı yazı yazmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Bu yüzden zordur. Kırk kere düşünür, ölçer biçersiniz.Kullandığınız her sözcük için "Acaba yerine oturdu mu?" Acaba bu cümleye yakıştı mı?" "Çok mu basmakalıp oldu?" "Bilgi içeren cümlelerde" Aman bir yanlışlık olmasın." "Aman kimseyi kırıp incitmeyelim." "Aman dilbilgisi kurallarına uygun osun." Aman yazıda bütünlük olsun, konu ve başlık ilgi çekici olsun, aman aman,aman...." Bir bakmışsınız ki saatler geçmiş, kendinizi kaybetmişsiniz. Telefonun yahut kapı zilinin çalmasıyla yeniden uyanıyorsunuz. Oturmaktan uyuşmuş bacaklarınıza kapıya kadar gitmekle can geliyor. Daha ne maceralar yaşıyorsunuz, anlatamam. Bir süreliğine dünyayla irtibatınız kopuyor,olan biten hiçbir şey umurunuzda olmuyor. Yazarlığı meslek olarak sürdüren kaç kişi biliyorum, ailesiyle irtibat kopukluğu yüzünden eşlerinden ayrılmışlar.Yine yıllardan beri profesyonelce yazan bir yazarımız ,aylardır ilhamının gelmediğinden ,delireceğinden bahsetmişti bir yazısında. Yazmayı sevmeyen öğrenciler için Türkçe ve edebiyat derslerinde kompozisyon yazma tam bir işkenceye dönüşürdü.Bunun da resim yapmak,şarkı-türkü söylemek gibi kabiliyet gerektirdiği neden düşünülmezdi de öğrenciler zor durumda bırakılırdı, bilemiyorum.

İlham demişken, bu mübarek nasıl bir şeyse bazen olur olmaz zamanda, olur olmaz bir yerde pat diye karşınıza çıkıveriyor. O an yakaladıysanız ne ala. Az sonra deyip ertlelediyseniz küsüp gidiveriyor. Bir daha bekle ki gelsin. Kalemle kağıt boynunuzda asılı durmalı.Öyle oturayım da bir yazı yazayım demekle olmuyor. Gelmeli, illa da gelmeli. Gelmesi için de çok ama çok okumalı. Az duymadık usta yazarlardan , "bir kitap yazmak için, bir kütüphane dolusu kitap okumak gerek"diye.

Bendeniz bu yazıyı ilhamın gelmesini beklemeden yazdım. Nasıl oldu bilmiyorum. Epeyce sitem kokuyor galiba. Bakalım sitemimiz , dostlara ulaşabilecek mi? Bu arada kimler olduğunu bilmediğim ;ama yorumlarıyla bizleri bu kutlu yazma eylemi için yüreklendiren okuyucu kardeşlerime ,bu sayede

teşekkür etmeyi de bir borç olarak görüyorum.Niyetim, hiiç! Öylesine bir yazı yazmaktı ; ama bu da maksatlı bir yazı oluverdi galiba.

Rukiye GÜLŞEN


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aldatmanın Gerekçesi

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...