Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Yazarlar
18.08.2012 19:29

Mersin Gönül Sofrası İftarları

Mersin Gönül Sofrası İftarları
Mersin Valiliği, Ramazan ayı boyunca "Gönül Sofrası" adıyla 3 sabit merkezde 3000 kişiye iftar yemeği verdi. Mersin Ticaret Meslek Lisesi, Ersoy İlköğretim Okulu ve Eyüp Aygar Anadolu Liselerinin bahçelerinde verilen iftar yemeklerine ilgi oldukça fazlaydı. Ayrıca Mersin Valiliği 3 seyyar araçla, iftar verilen merkezlere gelemeyen insanların ayaklarına iftar yemeği götürdü.

Doğrusu Mersin'de pek  rastlamadığımız bir uygulamaydı bu. Gerek yerel yöneticilerde gerekse merkezi idare yetkililerinde görmeye alışık olmadığımız bir hizmet anlayışı sergilendi. İftarın verildiği mekanlar, iftarın veriliş biçimi ve zaman zaman şehir yöneticilerinin iftarlarda halkla buluşmaları son derece güzel ve ölçülü bir tarzda planlanmıştı.

Bir zamanlar Ramazan Ayı geldiğinde kasıtlı olarak verilen "oruç tutmadı dayak yedi" haberlerinin yerini son yıllarda haklı olarak 5 yıldızlı otellerde verilen israf iftarları almıştı. Bir hayır yarışı olmaktan çıkıp  bir gösteri haline gelen bu iftarlara, milletin "israf sofraları" demesinin haklı nedenleri vardı elbette. İşte Mersin'de ki "Gönül Sofrası" iftarları, tüm bu abartıların dışında  iftar yemeği verilebileceğini, samimiyetle yapılan işlerin nasıl başarılı olacağını ve devletin kasasından para harcamadan 30 gün boyunca 3000  kişiye nasıl iftar verilebileceğini çok güzel bir tarzda ispat etti bize.  Devletin kasasından para harcamadan bu organizasyonun nasıl gerçekleştiğine gelince; Başta  Mersin'de ki çeşitli sivil toplum kuruluşları olmak üzere hayırsever şahısların katkılarıyla gerçekleşti bu iftarlar. Müsiad, Mesiad, Mersin Giad, ESOB (Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği) ve Çetinkaya, bu "Gönül Sofrası"nı halka açan kuruluşlardan bir kaçı sadece.

"Gönül Sofrası" iftarlarının kamuoyuna yansımasıyla ilgili dikkati çeken bir hususta, Mersin'le ilgili basında ve web sitelerinde yazı yazanların "Gönül Sofrası" iftarlarına, köşelerini açmamalarıydı. Oysa Mersin'deki toplumsal sorunların oluşmasında büyük vebali olan Resmi Devlet anlayışının, bu iftar sofralarında değişimini ve dönüşümünü görmek mümkün olmuştur.  Yine bu iftar sofralarında soğuk devlet yüzünün eridiği ve sıcak bir tebessüme dönüştüğü müşahade edilmiştir.

Mersin'in son 30-40 yıl içinde gerek şehircilik gerekse toplumsal sorunlarla ilgili yaşadığı problemlerin ana kaynağı olarak Yerel Yönetimler görülmekte ve kıyasıya eleştirilmektedir. Oysa problemlerin oluşmasında Yerel Yönetimler kadar payı olan bir diğer kurum da   Mersin Valiliğidir.  Merkeziyetçi Devlet Yapısının temsilcisi olması nedeniyle problemleri çözmede yetersiz yada sessiz kalan Mersin Valiliği bu anlamda haklı olarak çok eleştirilen kurum olmuştur. Fakat şunu da kabul etmek gerekir ki Mersin Valiliği Gönül Sofrası projesiyle, bu coğrafyanın ve bu toprakların değerlerine sahip çıkan bir tutum sergilemiştir. Dolayısıyla geçmişte Mersin'den bihaber olarak Mersin'i yönetenlere ve Mersin Valiliğine yönelttiğimiz kıyasıya eleştirilerde  gösterdiğimiz cömertliği, bu tür güzel uygulamaları teşvik etme ve övmede de  göstermeliyiz.

Bu projenin neden önemsenmesi gerektiğini, aslında iftar sofralarına olan ilgiyle ve katılımla anlamak mümkündür. Oysa yıllardır Türkiye'nin her bölgesinde yerel yönetimler, Ramazan ayında yörelerindeki halkla bütünleşerek, aynı sofrada vatandaşla birlikte olmuşlardır. Mersin'de halktan uzak, halkın değerlerine yabancı olan yerel yöneticiler bu tür uygulamaların dışında kalmışlar, ramazan ayında iftar vermeye bile ideolojik olarak yaklaşmışlardır.  Böyle olmasaydı ve bu şehrin yöneticileri halkla birlikte halkın değerlerine sahip çıkan bir anlayışa sahip olsalardı, İstabul'da Pendik Belediyesi hergün 5000 kişiye iftar vermeyi normal bir faaliyet olarak algılarken, biz burda ilk kez gerçekleştirilen 3000 kişiye iftar yemeği vermeyi gündeme taşıma ihtiyacı duymazdık.

Mersin Gönül Sofrası projesine katkı veren herkesi tebrik etmek gerekiyor. Tabi ki  bu projenin sahibi ve uygulayıcısı olan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu bu konuda  övgüyü en çok hak edenlerdendir. Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nun, Mersin'de başlattığı ve kalıcı olmasını umut ettiğimiz bu projeyi devletin milleti anlaması olarak görüyor, devlet  millet kaynaşmasına ve toplumsal dayanışmaya vesile olmasını diliyoruz.

18.08.2012

Mustafa Erim

mustafaerimm@gmail.com

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...