Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Yazarlar
10.05.2011 21:37

MHP, Sandığın Gücü ve Kürtçe

MHP, Sandığın Gücü ve Kürtçe
Hani bundan yaklaşık 2 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tahran'a uçmadan önce Kürt sorunu kastederek "Güzel şeyler olacak" demişti. Devam eden süreçte ismi üzerinde bir türlü mutabakata varılamasa da Kürt açılımı yada Demokratik açılım denen bir süreç geliştirildi hükümet tarafından.

Hayır! hayır..! Son günlerde birbiri ardına ortaya çıkan kasetlerden bahsetmiyorum. Ben gerçekten MHP'de olan güzel bir gelişmeden bahsetmek istiyorum. Onca çığlıklara rağmen, kaset furyalarına rağmen güzel şeyler de oluyor MHP'de. Kaset tartışmaları apayrı bir konu. O konudaki görüşlerimizi saklı tutarak MHP Diyarbakır İl Başkanlığı'nın uygulamasına bakalım.

Hani bundan yaklaşık 2 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tahran'a uçmadan önce Kürt sorununu kastederek "Güzel Şeyler Olacak" demişti. Devam eden süreçte ismi üzerinde bir türlü mutabakata varılamasa da Kürt açılımı yada Demokratik açılım denen bir süreç geliştirildi hükümet tarafından.

Zaten Cumhurbaşkanı bu sözü söylemeden yaklaşık 2 ay önce de TRT 6 Kürtçe yayınlarına başlamıştı bile. O günlerde MHP Genel Başkanı'nın ve diğer sözcülerinin nasıl kükrediklerini biliyoruz. Ama aradan geçen 2 yılda bakın nereye geldi MHP.

Dünçeşitli basın-yayın organlarında MHP Diyarbakır İl başkanlığının bir uygulamasına dair haberler yer alıyordu. Basın organlarının haberi çok fazla öne çıkarmadığına bakmayın. "MHP'de devrim başlığını" hak edecek kadar önemli bir haberdi bence. Zaten söz konusu haberi Reyhaber'in manşetinde okudunuz. Haber şöyle başlıyordu: "MHP Diyarbakır'da seçim çalışmalarını Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe ve Zazaca olarak da başlattı."

Sizce de bu haber önemli değil mi?

Bana göre bu MHP'de bir devrim aslında. Bu, MHP tarafındanbu ülkede Türkçe'nin dışında da kullanılan diller olduğunun fiilen kabulü anlamına gelir.

Peki şimdi de şu soruyu soralım: MHP bu noktaya nasıl ve niye geldi? Bu soruya verilebilecek çok farklı cevaplar olabilir. Ama bana göre en önemli sebep tabii ki sandık. Buna sandığın gücü de diyebiliriz. Ülkemizde yapılan son dört seçim sonuçlarından bazı örnekler verirsek ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır sanırım.

2002'de MHP'nin baraja takılarak meclis dışında kaldığı seçimlerde Diyarbakır'da aldığı oy 461.680 geçerli oydan sadece 6.415'i yani % 1.52'si.O seçimde % 8.35 oy alan MHP'nin yaklaşık 500 bin oy eksiği ile baraja takıldığını hatırladığımızda 461 bin oydan sadece 6 bin'ini almış olmanın da ciddi bir etkisi olduğu gözardı edilemez. Kaldı ki bölgenin diğer illeri de hesaba katıldığında MHP'nin hem Türkiye partisi olma iddiasını kaybettiği hem de bölgeden bu kadar düşük oy almasının sonucu olarak seçim barajına takıldığı görülecektir.

2004 yerel seçimlerinde yine Diyarbakır'da alınan oylar farklı değildir. Geçerli 460.632 oyun sadece 5.655'ini yani %1.22'sini alabilmişti MHP.

Yine 2007 Milletvekili Genel seçimlerinde de 467.496 olan geçerli oyların sadece 11.431'ini alanMHP% 2.45'de kalıyordu.

2009 Yerel seçimlerine geldiğimizde ise MHP'nin bölgede dibe vurmanın ötesinde adeta yok olduğunu, neredeyse sıfırlandığını görüyoruz. Bu defa Diyarbakır'da kullanılan geçerli 633.606 oydan sadece 4.567'sini alan MHP, %0.72'lik oranla adeta sıfırlanmış oldu. İşte sandığın gücü demem ondan. MHP'nin Türkiye Partisi olma iddiasını sürdürebilmesi için bölgede hiç değilse %5'lik oranları yakalaması gerekiyor. Kürtçe ve Zazaca propaganda yapma noktasına durup dururken gelmedi MHP.

Kürt ve Kürtçekelimelerini duymaya bile tahammül edemeyen MHP'nin seçim çalışmalarında Kürtçe ve Zazaca'yı kullanmaya başlamasının arkasında bölgede güneşte kalmış kar gibi erimesinin ciddi etkisi olsa gerek. Ülkenin köklü geleneklere sahip bir siyasi partisinin geç de olsa ülke gerçeklerini görmeye başlaması az şey midir?

Kaset furyası MHP'ye ne getirir ne götürür bilemem. Ama bu açılımın bölgede zaman içinde küçük de olsa bir yankı bulacağını düşünüyorum. Elbette bir çiçekle bahar gelmez. Ama bütün baharlar bir çiçekle başlar.

Üstelik yarın seçim hırçınlıkları sona erip MHP ve BDP'liler mecliste yanyana oturduklarındakalplerinde küçücük sıcaklıklar hissederler belki. Hatırlarsanız 2007 seçimlerinin bitmesinden sonra Ahmet Türk'le Devlet Bahçeli'nin el sıkışmaları herkese nasılda umut yüklemişti.

Kim ne derse desin. MHP'nin Diyarbakır'da Kürtçe ve Zazaca'yı kullanması ve bunun da Genel Merkez tarafından engellenmemesi büyük bir açılımdır. Küfürlerle, kasetlerle, bağırıp çağırmalarla, hatta hain pusularla,gerginliklerle ilerleyen seçim atmosferinde güzel şeyler de oluyor.

Sizce de MHP'deki bu gelişme kaset olayından daha çok ilgiyi hak etmiyor mu?

14 Mayıs 1950'den bu yana seçim sandıklarının nelere kaadir olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Sandığıngücünü küçümsemek büyük hata olur.

Fazıl OKUR

fazilokur@hotmail.com


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bin Laden, Şişman Adam ve Asıl Terörist

Düz Ovada Siyasete Ne Oldu?

Haddi Bildirilecek Kadınlar...

Sofistike Diktatörler, Kaba Diktatöre Karşı…

Daha Kötüsü Var Sayın Emekli Başsavcım!

Güle Güle Savunan Adam

Demokrasi ve CHP Bağdaşır mı?

Vicdan Siyaseti ve One Minute'un Sonuçları

Mısır'dan Dersler Çıkarmak

Nankör Millet(!)'in Seçim Tarihi

Anadilin Eğitimi mi? Anadilde Eğitim mi?

Halk Ne Dedi?

Hayır'ın Gerekçesi Var mı?

Deli Göleğinin Kolu

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...