Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Yazarlar
13.06.2011 22:23

Sandıklar Ne Söyledi?

Sandıklar Ne Söyledi?
12 Haziran seçimlerinin sonuçlarını tüm Türkiye öğrendi. Çok partili siyasi hayata geçtiğimizden bu yana meclisi yenilemek için 17. defa sandık başına gittik. Ortaya çıkan sonuçlar yorumcuların üzerinde çokça mürekkep tüketmelerini gerektirecek kadar ilginç.

12 Haziran seçimlerinin sonuçlarını tüm Türkiye öğrendi. Çok partili siyasi hayata geçtiğimizden bu yana meclisi yenilemek için 17. defa sandık başına gittik. Ortaya çıkan sonuçlar yorumcuların üzerinde çokça mürekkep tüketmelerini gerektirecek kadar ilginç.

Önce değişmeyenlere bakalım. Meclisimizin dört partili yapısı devam ediyor. İktidar partisi de aynı, anamuhalefet de. Yavru muhalefet de yerinde duruyor, etnik kimlik üzerinden siyaset yapanlar da.

Peki değişen ne var? Aslında değişen çok şey var. Hemen sıralayalım. Ak Parti 3. defa oylarını artırarak tek başına iktidar oldu. Daha önce Menderes de 3 defa üst üste seçim kazanmıştı. Ama 3. seçimde kazanmasına rağmen oyları düşmüştü. Bu bakımdan 2011 seçimleri tarihimizde bir ilk. Enterasan olan bir şey daha var. Ak Parti 2002'de 34.4'le seçimi kazanmış ve 367 milletvekili elde etmişti. Bu defa seçimi yüzde 50 ile kazanmasına rağmen ancak 326 sayısına ulaşabildi. Bunda seçim öncesi YSK'nin illerin çıkaracağı milletvekili sayısıyla bize göre keyfi olarak oynamasının da çok büyük etkisi var. Bir örnek vermek gerekirse Diyarbakır'ın yaklaşık 850 bin seçmeni varken YSK vekil sayısını 10'dan 11'e yükseltti. Buna karşılık Mersin'de yaklaşık 200 bin seçmen artşıyla 1 milyon 136 bin seçmen olmasına rağmen 12 olan vekil sayısı 11'e düşürüldü. Buna benzer adaletsiz örnekler az değil. Diyarbakır'da artan vekil sayısının BDP'li bağımsızlara gideceğini herkes tahmin ediyordu zaten.

CHP'nin yeni genel başkanla girdiği ilk seçimde aldığı neticeler de çok ilginç. Çünkü uzun zaman sonra solda ikinci bir parti olmaksızın girdi CHP seçime. Buna rağmen oylarını artırdığını söylemek çok zor. Yüzde 22-23'lerde seyreden bir partinin 25.8'e yükselmesi başarı değidir. Zira ne SHP ne de DSP gibi bir engel yoktu karşısında. Hatta solda çok iddialı bir oluşum içinde olan Mustafa Sarıgül bile medyanın ve malum çevrelerin baskısına boyun eğerek Kılıçdaroğlu'na bir şans verme gerekçesiyle kenarda durmayı tercih etti. Medya gazı o kadar etkili oldu ki, bütçesi zengin DSP'nin onca reklamına rağmen aldığı oy oranı ancak binde ile ifade edilecek düzeyde. Oturup hesap yapmadım ama DSP'nin aldığı oyları olduğu gibi CHP hanesine yazsak bile bu oylar yeni tek bir sandalye kazandırmayacaktır CHP'ye. Üstüne üstlük Demirel ve Ergenekon desteği de cabası. Hatta Seçime kısa süre kala PKK-KCK-BDP çizgisinden bile destek aldığı gözardı edilmemeli CHP'nin.

Bu kadar çok desteğe rağmen 25.8 CHP için tatminkar olmaktan çok uzaktır. Nitekim kasetle saf dışı edilen Baykal ve taraftarlarının en kısa zamanda seslerini yükseltecekleri de artık beklenen bir durum. Kısacası anamuhalefet seçimler öncesine göre daha rahat değil. Hatta meclise taşıdığı vekillerin profili dikkate alındığında, yeni dönemde iktidar karşısında verdiği mücadele kadar, parti içi mücadeleye de sahne olması sürpriz sayılmamalı.

MHP ise parti içi muhalefetle başı kesin derde girecek bir parti olarak çıktı sandıktan. Oy oranında dramatik bir düşüş yaşamamasına rağmen hem milletvekili sayısında ciddi kayıplar yaşadı. Hem de geleneksel olarak güçlü olduğu bazı illerde kelimenin tam anlamıyla çöküş yaşadı. Bazı büyükşehirlerde soldan gelen takviyeler olmasa baraja takılması bile sözkonusu olabilirmiş MHP'nin. Zaten seçim haritasına bakıldığında sadece Iğdır'da birinciliği alabilmiş olması da MHP'nin nedenli sıkıntılı olduğunu gösteriyor. Bahçeli kaset skandallarıyla kaybettiği yol arkadaşlarına mı yansın? Yoksa Osmaniye, Mersin vb yerlerdeki hezimetine mi?

BDP'ye gelince. Aslında seçimden en karlı çıkan gurup onlar. Ne varki bir bölgeye sıkışmılık ve Türkiye partisi olamama sorunu onlar için de devam ediyor. Bağımsız adaylar arasında eşit oy dağılımı sağlayabilmesi ise arazide ne kadar etkin olduğunun açık göstergesi. Buna rağmen bölgede hem KCK, hem de PKK'nin tehditlerinin bütün şiddetiyle devam ediyor olması alınan oyların ne kadarının insanların serbest tercihi olduğu sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Bölgede şiddet ve silahlar sustuğunda (ki eninde sonunda bir gün bu olacak) bölgeden bu kadar baskın oy alıp alamayacağı merak konusu.

Seçimin en net iki galibi Ak Parti ve BDP'dir. İki mağlubu ise CHP ve MHP. Vurgulanması gereken bir başka nokta da bu dört partinin dışında başka hiçbir siyasi oluşumun en ufak bir varlık gösterememesidir. Mustafa Kamalak sonuçlar netleştikten sonra verdiği demeçte "Davasına inananlar asla yenilmez" diyerek taraftarlarına moral aşılasa da Saadet Partisi 1.2 oyla diğerleri kategorisinin en büyüğü olmanın ötesine gidemedi. Milli Görüşçüler Genel Başkanlarının da vurguladığı inançla sonraki seçimlerde küllerinden doğmayı deneyecektir. Has Parti ise aldığı 0.7'lik oyla Saadet'in daha iyi bir netice almasına engel olmuş gibi gözüküyor. İlerde meclise girmeye aday olabilecek herhangi bir oluşumun ortaya çıkmaması demokrasimiz açısından iyi bir gelişme olmasa gerek.

Fazıl OKUR

fazilokur@hotmail.com


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Siz Hiç Eşek Torbasına Oy Attınız mı?

MHP, Sandığın Gücü ve Kürtçe

Bin Laden, Şişman Adam ve Asıl Terörist

Düz Ovada Siyasete Ne Oldu?

Haddi Bildirilecek Kadınlar...

Sofistike Diktatörler, Kaba Diktatöre Karşı…

Daha Kötüsü Var Sayın Emekli Başsavcım!

Güle Güle Savunan Adam

Demokrasi ve CHP Bağdaşır mı?

Vicdan Siyaseti ve One Minute'un Sonuçları

Mısır'dan Dersler Çıkarmak

Nankör Millet(!)'in Seçim Tarihi

Anadilin Eğitimi mi? Anadilde Eğitim mi?

Halk Ne Dedi?

Hayır'ın Gerekçesi Var mı?

Deli Göleğinin Kolu

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...